Forum w Raciborzu: polski rynek kolektorów słonecznych hamuje

Forum w Raciborzu: polski rynek kolektorów słonecznych hamuje
....

{więcej}Podczas rozpoczętego wczoraj VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy w Raciborzu rozmawiano o sytuacji rynku kolektorów słonecznych. Z danych przedstawionych przez organizatora forum Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) wynika, że po kilku latach systematycznego wzrostu sprzedaży obecnie polski rynek kolektorów słonecznych zaczyna zwalniać. 

Jak poinformował w Raciborzu IEO, w 2013 r. w Polsce sprzedano 274 tys. m2 kolektorów słonecznych. To jeden z lepszych wyników w Europie – jednak gorszy niż rok wcześniej. Do tej pory sprzedaż kolektorów słonecznych w Polsce systematycznie rosła, a w ubiegłym roku po raz pierwszy sprzedano mniej kolektorów niż rok wcześniej. Jak poinformowała Aneta Więcka z IEO, w tym roku sprzedaż może być jeszcze niższa. 

Około 30-40 tys. m2 kolektorów polscy producenci sprzedali za granicę. Jednocześnie widoczna jest dalsza konsolidacja branży solarnej. W 2012 r. czołowa „10” posiadała 90% udziału w rynku. W ubiegłym roku było to już 94%. IEO szacuje, że w polskiej branży solarnej termalnej pracuje około 3 tysięcy osób. 

REKLAMA

Do tej pory polski rynek kolektorów napędzał program dopłat do kredytów realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który refundował 45% kosztów inwestycji. Środki w budżecie, który wynosił 450 mln zł, skończą się jednak w tym roku. Do tego nie powinny jeszcze ruszyć unijne programy z nowej perspektywy budżetowej, które wcześniej – obok programu NFOŚiGW – przyczyniały się w największym stopniu do rozwoju polskiego rynku kolektorów. 

REKLAMA

Polski rynek solarów wypada jednak bardzo dobrze na tle Europy. W ubiegłym roku Polska była 3. największym rynkiem kolektorów po Niemczech i Włoszech. Wyprzedziliśmy Hiszpanów, Greków i Francuzów. Jak jednak wskazał obecny na forum Robin Welling, szef europejskiego stowarzyszenia branży przemysłu energii słonecznej termalnej (European Solar Thermal Industry Federation – ESTIF) wysoka pozycja Polski w tym zestawieniu to jednak również efekt spowolnienia obserwowanego w ostatnich latach na czołowych rynkach europejskich. 

Szef ESTIF poinformował, że Unia Europejska nie jest już liderem w montażu kolektorów słonecznych. Niekwestionowanym liderem w tym zakresie są Chińczycy, a następnie najwięcej kolektorów instaluje sie w Turcji i Indiach. W czwartej w tym zestawieniu Brazylii w 2012 r. zainstalowano więcej kolektorów niż w Niemczech, które są z kolei niekwestionowanym liderem w montażu solarów w UE. 

Robin Welling podkreślił, że energetyka słoneczna termalna może być odpowiedzią na problem bezpieczeństwa energetycznego. – Rosyjski gaz to nie energia elektryczna, to ciepło – zaznaczył szef ESTIF. Dodał, że polska branża solarna powinna się stowarzyszyć, aby skuteczniej dbać o swoje interesy. 

gramwzielone.pl