W Warszawie powstanie inteligentna sieć ciepłownicza

W Warszawie powstanie inteligentna sieć ciepłownicza
Artur Malinowski, flickr cc-by

Dostawca ciepła dla stolicy, firma Dalkia Warszawa, przygotowuje się do budowy inteligentnej sieci ciepłowniczej. Inwestycję wartą ponad 52 mln zł dofinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

„Inteligencja” sieci ciepłowniczej w Warszawie ma polegać na stworzeniu mechanizmów pozwalających optymalizować procesy związane z zarządzaniem przesyłem i zużyciem ciepła. Jej wdrożenie pozwoli na ograniczenie zużycia energii, a co za tym idzie – także emisji CO2. Dalkia Warszawa szacuje, że budowa inteligentnej sieci ciepłowniczej w Warszawie umożliwi ograniczenie emisji dwutlenku węgla o ponad 14 tys. ton rocznie. 

REKLAMA

Prace nad budową inteligentnej sieci ciepłowniczej potrwają 3 lata. Prace modernizacyjne mają odbywać się bez okresowych przerw w dostawach energii.

REKLAMA

Planowane działania zakładają wyposażenie stołecznej sieci ciepłowniczej w infrastrukturę do monitorowania oraz zintegrowanego i zdalnego systemu zarządzania optymalizującego przesył energii w przepompowniach, komorach ciepłowniczych i węzłach cieplnych. 

gramwzielone.pl