Na Mazurach powstanie fabryka pomp ciepła

Na Mazurach powstanie fabryka pomp ciepła
Kostrzewa

Właściciele rodzinnego przedsiębiorstwa Kostrzewa – jednego z wiodących krajowych producentów kotłów na pellet – rozbudowują dotychczasową działalność i stawiają na rozwój produkcji pomp ciepła.

W związku z transformacją energetyczną firma Kostrzewa podjęła decyzję o budowie fabryki pomp ciepła w Giżycku, z docelowym wolumenem produkcyjnym 100 tys. pomp rocznie.

Polska firma już obecnie ma w ofercie pompy ciepła powietrze-woda. Wysokotemperaturowa pompa ciepła HPR 500 Deluxe oferuje moc do 12 kW i może pracować w temperaturze spadającej do -25 st. C. Producent informuje, że urządzenie jest zasilanie energią w 80 proc. pobieraną z powietrza oraz w 20 proc. energią elektryczną.

REKLAMA

Mało inwazyjny czynnik chłodniczy

W pompie ciepła zastosowany został ekologiczny czynnik chłodniczy R290 charakteryzujący się współczynnikiem GWP 100 (Global Warming Potential, potencjał tworzenia efektu cieplarnianego) wynoszącym zaledwie 0,02. Dla porównania – popularny w pompach ciepła czynnik R32 ma mieć współczynnik GWP 100 o wartości 675.

Pompa ciepła HPR 500 Deluxe może pracować w układzie hybrydowym, np. z kotłami elektrycznymi lub kotłami na pellet. Urządzenie ma być aktywne do 48 godzin w przypadku przerw w dostawach energii elektrycznej.

REKLAMA

Natężenie dźwięku pompy ciepła polskiego producenta w trybie pracy przy odległości 5 metrów ma wynosić 32,2 dB. Dla porównania – natężenie dźwięku przy tykaniu zegarka sięga 30 dB, a zalecany przez Światową Organizację Zdrowia maksymalny poziom hałasu w porze dziennej wynosi 50 dB.

Produkt z ochroną patentową

Firma informuje, że jej konstruktorzy pracują obecnie nad kolejnymi modelami pomp ciepła.  Masowa produkcja tych urządzeń zostanie zorganizowana w rozbudowanej siedzibie firmy.

Jesteśmy obecni w branży polskiego ogrzewnictwa od 45 lat, nasza nowa pompa HPR 500 Deluxe chroniona jest wzorem użytkowym Urzędu Patentowego RP. W roku ubiegłym uruchomiliśmy na terenie firmy Ośrodek Szkoleniowy i Egzaminacyjny  Spawania i Lutowania, posiadający atest UDT, by zapewnić wykwalifikowaną kadrę do produkcji pomp ciepła. Zaplanowaliśmy również rozbudowę istniejącego laboratorium badawczego na potrzeby tworzenia i testowania nowych produktów – komentuje  Paweł Kostrzewa, współwłaściciel firmy.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.