NFOŚiGW: będzie dodatkowe 150 mln zł na dopłaty do kolektorów słonecznych

NFOŚiGW: będzie dodatkowe 150 mln zł na dopłaty do kolektorów słonecznych
foto: Gasokol, ESTIF

{więcej}NFOŚiGW zmienił zdanie i zdecydował się zwiększyć budżet programu dopłat do kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych. 

Budżet programu, który uruchomiono w III kwartale 2010 roku, a którego realizacja ma się zakończyć do końca 2013 roku, wstępnie ustalono na 300 mln zł. Wcześniej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wielokrotnie zapowiadał, że – mimo dużego zainteresowania dopłatami – nie będzie zwiększał puli dostępnych środków. Mimo to, zarząd NFOŚiGW zdecydował się zwiększyć budżet programu o 150 mln zł. 

REKLAMA

Jak informuje Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej, w ciągu dwóch lat od momentu uruchomienia programu – mimo, iż początkowo nie cieszył się on zbyt dużą popularnością, a zainteresowani dopłatami skarżyli się na skomplikowane procedury uzyskania kredytów – w ubiegłym roku zainteresowanie programem wyraźnie wzrosło, a w bankach współpracujących z Funduszem złożono do tej pory 25 tysięcy wniosków, w których dotacje przekroczą 160 mln zł. Według NFOŚiGW, utrzymujące się, duże zainteresowanie programem oznacza, że fundusze przewidziane początkowo na realizację programu mogłyby wyczerpać się na pcozątku 2013 roku. Dlatego pulę środków zwiększono o 150 mln zł. 

REKLAMA

Jak informuje ZP FEO, zwiększenie budżetu programu kredytów z dopłatą na montaż solarów oznacza, że program będzie realizowany do roku 2014, a wypłata dotacji potrwa do końca 2015 r.

Jednocześnie ZP FEO apeluje o rozciągnięcie programu dopłat z NFOŚiGW także na inne mikroinstalacje OZE takie jak: instalacje fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, kotły na pelety i brykiety, geotermalne pompy ciepła, a także o przedłużenie programu na kolejne lata. 
gramwzielone.pl