Nowe decyzje w sprawie programu dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych

Nowe decyzje w sprawie programu dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych
Roto Frank AG

{więcej}Wczoraj Rada Nadzorcza NFOŚiGW podjęła uchwałę o uruchomieniu programu dopłat do kredytów hipotecznych na budowę domów energooszczędnych. Program ma wystartować w I kwartale 2013 roku. 

Dopłaty, jakie będzie można otrzymać w ramach programu, to maks. 50 tysięcy złotych do budowy domu pasywnego oraz do 30 tysięcy złotych – w przypadku budowy domu w standardzie energooszczędnym. Zgodnie z decyzją Rady Nadzorczej NFOŚiGW dopłatę będzie można też otrzymać na zakup mieszkania – do 16 tysięcy złotych w budynkach pasywnych oraz do 11 tys. złotych w budynkach energooszczędnych. 

REKLAMA

Realizacja programu rozpocznie się w I kwartale przyszłego roku i potrwa do końca 2018 roku. Na dopłaty Narodowy Funduszu Ochorny Środowiska chce przeznaczyć w sumie 300 milionów złotych. Taka kwota ma wystarczyć na dofinansowanie budowy lub zakupu 12 tysięcy domów i mieszkań. Z dopłat na budowę domu lub zakupu mieszkania w budynku energooszczędnym od dewelopera lub spółdzelni mieszkaniowej będą mogły skorzystać osoby fizyczne. 

REKLAMA

Warunki, które będa musieli spełnić potencjalni beneficjenci programu, to: 
– dysponowanie pozwoleniem na budowę oraz posiadanie prawa do dysponowania nieruchomością, na której będą budowały budynek mieszkalny,
– dysponowanie uprawnieniem do przeniesienia przez dewelopera na swoją rzecz: prawa własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym, który deweloper na niej wybuduje albo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego, który będzie na niej posadowiony i stanowić będzie odrębną nieruchomość albo własności lokalu mieszkalnego. 

– Jednorazowe dofinansowanie zostanie wypłacone inwestorom po zakończeniu budowy oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii. Zainteresowani dopłatami nie będą musieli jechać do siedziby NFOŚiGW w Warszawie. Wystarczy zgłosić się do jednego z banków, które będą współpracowały z Funduszem, program bowiem będzie realizowany przy współpracy z sektorem bankowym. Oferowane przez Fundusz wsparcie finansowe będzie przeznaczone na częściową spłatę kapitału kredytu hipotecznego. Przekazanie pieniędzy odbywać się będzie bezgotówkowo, w formie dotacji wypłacanej bezpośrednio na konto kredytowe beneficjenta. Zakończenie realizacji przedsięwzięcia musi nastąpić w terminie do 3 lat od dnia podpisania umowy kredytu – informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 
gramwzielone.pl