Na Śląsku udzielono 1,76 mln zł preferencyjnych kredytów na domy energooszczędne

Na Śląsku udzielono 1,76 mln zł preferencyjnych kredytów na domy energooszczędne
foto: extranoise, flickr cc-by-2,0

{więcej}Zakończył się pierwszy etap pilotażowego projektu realizowanego przez katowicki WFOŚiGW, w ramach którego można było otrzymać preferencyjną pożyczkę na budowę domu energooszczędnego. 

W ramach programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej osoby budujące dom w standardzie energooszczędnym, którego zapotrzebowanien na ciepło wynosi maksymalnie 60 kWh/m2 rocznie, mogły ubiegać się o niskooprocentowany kredyt w wysokości do 200 tys. zł. Programem zostały objęte osoby fizyczne, w tym prowadzące własne firmy. 

REKLAMA

Drugi etap programu będzie realizowany w latach 2013-14, a jego budżet wyniesie 3 mln zł. Okres spłaty kredytu będzie o 5 lat dłuższy niż w przypadku pierwszego etapu i wyniesie 12 lat. 

REKLAMA

Środki uzyskane z WFOŚiGW można przeznaczyć m.in. na materiały izolacyjne, energooszczędną stolarkę, pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Ich zastosowanie sprawia, że koszty budowy domów energooszczędnych są – w porównaniu do domów tradycyjnych – wyższe średnio o 10-12%, a zdaniem cytowanego przez PAP Romana Trzaskalika z katowickiego Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum – koszty budowy budynku w standardzie energooszczędnym zwracają się po 15-20 latach. W Euro-Centrum od 4 lat użytkowany jest budynek energooszczędny, a w trakcie budowy jest biurowiec pasywny. 

Polska Agencja Prasowa cytuje także prezesa WFOŚiGW w Katowicach Gabriela Lenartowicza, którego zdaniem straty energii cieplnej w budownictwie w Polsce wynoszą rocznie około 10 mld zł. Na budownictwo przypada także około 40% energii konsumowanej w ogóle. 
gramwzielone.pl