Małopolska zapowiada dotacje na inwestycje energooszczędne i buduje centrum budownictwa energooszczędnego

Małopolska zapowiada dotacje na inwestycje energooszczędne i buduje centrum budownictwa energooszczędnego
foto: Conergy, ESTIF

{więcej}W Krakowie powstanie Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego. Ma to być według małopolskich władz jeden z elementów strategii promowania efektywności energetycznej. 

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego ma powstać na Politechnice Krakowskiej do września 2014 roku. Projekt zakłada stworzenie w budynku o powierzchni 1000 m2 14 stref klimatycznych i energetycznych, w których będzie można testować właściwości materiałów i technologii energetycznych. 

REKLAMA

– Z punktu widzenia województwa to bardzo ważna inwestycja, bo zagadnienia energooszczędności są istotną częścią strategii rozwoju regionu na najbliższe lata. To może być jedna z kluczowych specjalności Małopolski – Polska Agencja Prasowa cytuje marszałka woj. małopolskiego Marka Sowę. 

REKLAMA

Budowa Laboratorium ma pochłonąć 20 mln zł, z czego 17 mln zł pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. małopolskiego. Władze województwa w przyszłej perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020 zapowiadają zwiększenie puli środków na projekty z zakresu energooszczędności dostępnych w ramach RPO dla Małopolski. 
gramwzielone.pl