Paliwowy gigant postawi kolejne farmy fotowoltaiczne

Paliwowy gigant postawi kolejne farmy fotowoltaiczne
Total Quadran

Francuski koncern paliwowy Total zabezpieczył rządowe gwarancje sprzedaży energii dla farm fotowoltaicznych w wyniku kolejnej aukcji dla fotowoltaiki, która odbyła się we Francji.

Total poinformował, że należący do niego deweloper odnawialnych źródeł energii Total Quadran skutecznie złożył oferty na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 131 MWp, co stanowi 1/5 mocy objętych wsparciem w ostatniej aukcji dla naziemnych farm fotowoltaicznych, które powstaną we Francji.

W wyniku tej aukcji ma powstać 88 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 649 MWp, z których energia będzie sprzedawana po średniej cenie 62,11 EUR/MWh.

REKLAMA

Grupa paliwowa podkreśla, że budując te farmy fotowoltaiczne, zagospodaruje tereny poprzemysłowe.

Planowana jest budowa największej farmy fotowoltaicznej w grupie Total, która powstanie na terenie byłej rafinerii w Valenciennes i której moc wyniesie 50 MW. Uruchomienie produkcji energii zaplanowano na rok 2022.

Planowane jest też zagospodarowanie terenów po rafinerii w Grandpuits, gdzie w tym samym czasie ma zostać uruchomiona farma fotowoltaiczna o mocy 25 MW.

Do tego spółce Total Quadran udało się zabezpieczyć gwarancje sprzedaży energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 5,6 MW w wyniku aukcji przeznaczonej dla projektów PV realizowanych na francuskich terytoriach zamorskich.

REKLAMA

W tej aukcji gwarancje sprzedaży energii uzyskały 84 projekty o łącznej mocy 101,7 MW, a ceny, które zaproponowali inwestorzy, wynoszą od 44,1 EUR/MWh do 108,2 EUR/MWh.

Total Quadran już obecnie eksploatuje odnawialne źródła energii o łącznej mocy około 1 GW, które wytwarzają w skali roku energię w ilości 1,76 GWh.

Jak wylicza deweloper, tyle odpowiada zapotrzebowaniu generowanemu przez niemal 1 mln ludzi oraz unikniętej rocznej emisji CO2 w wysokości 560 tys. ton.

Cel Total to osiągnięcie 15-20 procentowego udziału energii elektrycznej wytwarzanej z niskoemisyjnych źródeł energii w swoim miksie sprzedażowym do 2040 r. Już teraz francuska grupa ma posiadać tego rodzaju źródła o łącznej mocy niemal 7 GW, z czego 3 GW stanowią odnawialne źródła energii.

Francuska grupa tylko od początku 2020 roku ogłosiła realizację projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 6 GW i chce zwiększyć zainstalowaną moc w energetyce odnawialnej do 25 GW do roku 2025.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.