Fabryka fotowoltaicznych szyb pod Rzeszowem gotowa

Fabryka fotowoltaicznych szyb pod Rzeszowem gotowa
ML System

ML System wykonał kolejny krok w realizacji swojego kluczowego projektu o nazwie Quantum Glass. Lider polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV) otrzymał pozwolenie na użytkowanie hali, gdzie produkowane będą szyby z powłoką kwantową.

– Otrzymane pozwolenie znacznie przybliża nas do uruchomienia masowej produkcji szyb z powłoką kwantową. Warto podkreślić, że na fasadzie części biurowej nowej fabryki zamontowaliśmy okna wielofunkcyjne z powłoką kwantową i z funkcją grzewczą, które powstały jeszcze w warunkach laboratoryjnych. Przypomnę także, że linia wytwórcza, jedyna tego typu  na świecie, została już zakontraktowana. Przed masowym wdrożeniem do produkcji planujemy wykonać kilka instalacji pilotażowych w kraju i za granicą – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Jak tłumaczy ML System, szyba Quantum Glass to pierwsze na świecie rozwiązanie, w którym z pozoru zwykła szyba oprócz podstawowej funkcji, jaką jest izolacja od czynników zewnętrznych, takich jak temperatura czy hałas przy jednoczesnym zapewnieniu doświetlenia wnętrz budynków, stanowi aktywny element generujący ekologiczną darmową energię ze słońca.

REKLAMA

Quantum Glass ma nie różnić się od tradycyjnych szyb zespolonych stosowanych powszechnie w branży budowlanej, gdzie niewidoczną powłokę z tlenków metali zastąpiliśmy powłoką z kropek kwantowych. Quantum Glass działa jak filtr, przepuszczając promieniowanie świetlne w długości widzialnej, a niekorzystne UV oraz podczerwień zamieniane są na energię elektryczną.

Dzięki temu szyby, które chce produkować ML System, mają posiadać bardzo dobre parametry transmisji światła przy jednoczesnym dodatkowym korzyściom w postaci generowania energii elektrycznej oraz znacznym ograniczeniu niekorzystnych zjawisk w postaci nagrzewania pomieszczeń i przedostawaniu się promieniowania UV.

Szyba powłokowa Quantum Glass swoje właściwości ma zawdzięczać kropkom kwantowym – niewielkim półprzewodnikom o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów, które są w stanie pochłaniać i emitować fale elektromagnetyczną w ustalonym zakresie. Ta „umiejętność” pozwala zamieniać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną.

Uruchomienie seryjnej produkcji szyb Quantum Glass z powłoką kwantową planowane jest w pierwszym półroczu 2021 r.

ML System w istniejących halach produkcyjnych pracuje także nad rozwojem technologii powłok pasywnych w ramach projektu 2DGlass. Zakłada on poprawę parametrów szyb zespolonych powszechnie stosowanych w budownictwie i transporcie.

REKLAMA

Spółka otrzymała 16,8 mln zł dofinansowania od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na wdrożenie tego produktu. Planowana data wdrożenia komercyjnego szyb pasywnych 2DGlass to drugi kwartał 2022 r.

Firma z Zaczernia koło Rzeszowa pracuje też nad innymi produktami związanymi z fotowoltaiką zintegrowaną z budynkami – w tym nad rozwiązaniem o nazwie Ultra PV umożliwiającym mocowanie lameli modułu fotowoltaicznego z wykorzystaniem ultracienkiego szkła.

Produkcja i sprzedaż produktów wykorzystujących rozwiązanie Ultra PV ruszyły w ubiegłym roku, a moduły zawierające tę technologię znalazły zastosowanie już m.in. na fasadzie budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego czy w branży luksusowych jachtów.

ML System zajmuje się też montażem tradycyjnych elektrowni fotowoltaicznych. Z informacji uzyskanych przez portal Gramwzielone.pl wynika, że do końca 2019 roku spółka zamontowała panele PV na dachach ponad 4 tys. domów, z czego w dużej części chodziło o unijne projekty realizowane w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Wyniki finansowe za 2019 rok ML System ma podać 7 maja. W pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku spółka wypracowała 65,9 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, 11,2 mln zł EBITDA oraz 3,8 mln zł zysku netto.

To wyniki gorsze od zanotowanych w analogicznym okresie 2018 roku, kiedy ML System osiągnął przychody na poziomie 86,4 mln zł, EBITDA wyniosła 11,2 mln zł, a zysk netto sięgnął 4,3 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.