Najniższa w historii cena energii z fotowoltaiki

Najniższa w historii cena energii z fotowoltaiki
Elektrownia fotowoltaiczna Noor Abu Dhabi o mocy 1,17 GW. Fot. Abu Dhabi Power Corporation

W ostatnich aukcjach dla inwestorów planujących budowę ogromnych elektrowni fotowoltaicznych w regionie Zatoki Perskiej oferowano ceny energii na niewiarygodnie niskim poziomie 16 dolarów za MWh. Teraz w kolejnej aukcji dla fotowoltaiki, która odbyła się w Abu Dhabi, zgłoszono jeszcze niższą cenę.

Niedawno w aukcji przeprowadzonej w Arabii Saudyjskiej, której efektem ma być budowa elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,47 GW, ceny energii na etap 300 MW wynoszące zaledwie około 16 dolarów/MWh, czyli około 67 zł/MWh, zgłosiło konsorcjum z udziałem francuskiej grupy energetycznej EDF i arabskiego funduszu Masdar.

Nie była to pierwsza tak niska oferta na energię z fotowoltaiki w aukcjach przeprowadzonych w regionie Zatoki Perskiej. Wcześniej taką samą cenę, jak zgłoszona w ostatniej akcji w Arabii Saudyjskiej, zaproponowało konsorcjum francuskiej grupy paliwowej Total i japońskiego koncernu Marubeni w aukcji rozstrzygniętej na początku tego roku w Katarze, w wyniku której ma powstać wielki park fotowoltaiczny o mocy 800 MW.

REKLAMA

Ceny na równie niskim poziomie były zgłaszane wcześniej również w Dubaju, gdzie prowadzone są aukcje na kolejne etapy mające złożyć się na wielką elektrownię fotowoltaiczną o docelowej mocy 5 GW. Ostatnią aukcję na etap, w którym ma powstać 900 MW, wygrało konsorcjum utworzone przez saudyjską grupę energetyczną ACWA oraz arabski fundusz Gulf Investment Corporation. Zaproponowano cenę na poziomie 16,9 USD/MWh.

Teraz o jeszcze niższej cenie zgłoszonej w aukcji, której przedmiotem jest projekt o mocy aż 2 GW, poinformowały władze Abu Dhabi.  

Po wybudowaniu wielka elektrownia fotowoltaiczna Al Dhafra ma dostarczać energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 160 tys. gospodarstw domowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i będzie największym tego rodzaju obiektem na świecie.

Cenę wynoszącą zaledwie 13,5 USD/MWh (ok. 56 PLN/MWh) w tej aukcji zgłosiło konsorcjum utworzone przez francuski koncern energetyczny EDF i największego na świecie producenta modułów fotowoltaicznych – chińską firmę JinkoSolar.

To cena niemal o połowę niższa od ceny osiągniętej w poprzedniej fotowoltaicznej aukcji, która odbyła się w Abu Dhabi trzy lata temu. W jej wyniku powstała obecnie największa na świecie elektrownia fotowoltaiczna Noor Abu Dhabi, której moc liczy 1,17 GW i która składa się z 3,2 mln modułów PV. 

REKLAMA

Budowa wielkich elektrowni fotowoltaicznych ma przyczynić się do osiągnięciu celu wyznaczonego przez władze Abu Dhabi, jakim jest osiągnięcie 50-procentowego udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym emiratu w roku 2030.

O rekordowo niskich stawkach za energię z fotowoltaiki, które są zgłaszane w kolejnych aukcjach prowadzonych w Zatoce Perskiej i które wydają się być nieosiągalne w innych częściach świata, przesądzają nie tylko świetne warunki nasłonecznienia.

Nie bez znaczenia jest też dostęp do taniego kapitału, co pozwala obniżyć koszty inwestycyjne.

Ponadto we wszystkich wspomnianych aukcjach inwestorzy mogą liczyć na niespotykane chociażby w aukcjach dla OZE prowadzonych w Europie, wynoszące aż 25 lat gwarancje sprzedaży energii – o 10 lat dłuższe od gwarancji sprzedaży energii choćby w polskim systemie aukcyjnym.

W Europie najniższe ceny energii z fotowoltaiki zgłoszono jak dotąd w przeprowadzonej w ubiegłym roku aukcji w Portugalii, w której również przyjęto gwarancje sprzedaży energii mające obowiązywać przez 15 lat. 

Najniższa cena zgłoszona w tej aukcji wyniosła jedynie 14,76 EUR/MWh, czyli około 16,2 USD/MWh. Taką cenę zaproponował francuski deweloper Akuo Energy w zakresie budowy elektrowni fotowoltaicznej, której moc ma wynieść 150 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.