Polski producent paneli BIPV podał wyniki za 2019

Polski producent paneli BIPV podał wyniki za 2019
ML System

Ubiegły rok lider polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami – ML System – zakończył na plusie. Firma z Zaczernia koło Rzeszowa odnotowała jednak niższe przychody i zysk niż rok wcześniej.  

W ubiegłym roku spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych wypracowała przychody na poziomie 93,4 mln zł w porównaniu do przychodów rzędu 123,3 mln zł za rok 2018. EBITDA firmy wyniosła 14 mln zł wobec 14,6 mln zł rok wcześniej, a zysk netto za 2019 rok sięgnął 3,5 mln zł w stosunku do zysku na poziomie 5,7 mln zł wypracowanego rok wcześniej.

Jak komentuje spółka, na wartość zysku netto w analizowanym okresie wpływ miał wzrost kosztów za sprawą uruchomienia osobnego działu obsługi klienta dedykowanego sprzedaży klasycznych modułów PV. M.in. w związku z rozbudową zaplecza badawczego oraz wyposażeniem działu transferu technologii w zaawansowany sprzęt do prototypowania w analizowanym okresie wzrosła amortyzacja, co w konsekwencji spowodowało wzrost kosztów operacyjnych.

REKLAMA

– W minionym roku zgodnie z zapowiedzią koncentrowaliśmy się na wzroście marż, odpowiednio selekcjonując kontrakty. W efekcie rentowność EBITDA wzrosła rok do roku o kilka punktów procentowych – komentuje prezes ML System Dawid Cycoń.

ML System zapewnia, że obecnie w celu przeciwdziałania potencjalnym, negatywnym skutkom pandemii COVID-19 dywersyfikuje źródła dostaw komponentów. Preferuje zlecenia produkcyjne, w tym eksportowe – głównie z Norwegii i Szwecji, przy mniejszej koncentracji na kontraktach publicznych i parasolowych, gdzie – ze względu na aktualną sytuację – spowolnieniu uległo tempo ogłaszania przetargów.

W związku z pandemią COVID-19 spółka uruchomiła sprzedaż pasywnych i aktywnych, zabijających wirusy szklanych przegród.

– Rzeczywistość gospodarcza w konsekwencji wybuchu pandemii COVID-19 zmieniła się, można powiedzieć, z dnia na dzień. Pozostajemy jednak optymistami, a nasze cele na 2020 r. i kolejne kwartały nie zmieniają się. Kontynuujemy projekt Quantum Glass dywersyfikujemy ofertę produktów i kanały sprzedaży, a także rozwijamy ofertę usług w ramach Fotowoltaicznego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Zamierzamy ponadto poszerzać ekspansję na kolejne rynki zagraniczne. Podstawą do optymizmu jest duże zainteresowanie naszą ofertą np. partnerów ze Skandynawii, szczególnie w obszarze BIPV – komentuje prezes ML System.

Procesy wdrożeniowe w ramach kluczowego projektu ML System, fotowoltaicznych szyb z powłoką kwantową Quantum Glass, mają przebiegać zgodnie z planem. Wybudowana w ubiegłym roku hala produkcyjna wraz z zapleczem otrzymała pozwolenie na użytkowanie. Zakontraktowana także została linia produkcyjna.

REKLAMA

Szyby z powłoką kwantową wyprodukowane jeszcze w warunkach laboratoryjnych zostały już zainstalowane na części biurowej nowej fabryki ML System. Przed szerszym wdrożeniem do produkcji planowane jest wykonanie kilku pilotażowych instalacji w kraju i za granicą.

Znani krajowi i zagraniczni producenci stolarki otworowej, jak również międzynarodowe koncerny szklarskie, potwierdziły zdolność wykorzystania produktu przy jednoczesnym użyciu ich kanałów dystrybucji  – wskazuje Dawid Cycoń.

ML System w istniejących halach produkcyjnych pracuje także nad rozwojem technologii powłok pasywnych w ramach projektu 2DGlass. Zakłada on poprawę parametrów szyb zespolonych powszechnie stosowanych w budownictwie i transporcie. Spółka otrzymała 16,8 mln zł dofinansowania od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na wdrożenie tego produktu. Planowana data wdrożenia komercyjnego szyb pasywnych 2DGlass to drugi kwartał 2022 r.

Spółka zajmuje się też  montażem tradycyjnych elektrowni fotowoltaicznych. Z informacji uzyskanych przez portal Gramwzielone.pl wynika, że do końca 2019 roku spółka zamontowała panele PV na dachach ponad 4 tys. domów, z czego w dużej części chodziło o unijne projekty realizowane w ramach regionalnych programów operacyjnych.

W tym kontekście ML System podkreśla, że jako jedyny producent na rynku oferuje kolorowe panele oraz wytrzymałe i wysokowydajne moduły dedykowane systemowym zadaszeniom tarasów i miejscom postojowym – tzw. carportom.

ML System na koniec 2019 r. zatrudniał 183 osoby. Spółka dysponuje 11 patentami, a siedem zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych firmy z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym wynosi 14,4 tys. m2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.