Producent paneli PV oskarżony o nielegalne wykorzystanie patentów

Producent paneli PV oskarżony o nielegalne wykorzystanie patentów
REC Group

W 2018 roku koreański producent paneli fotowoltaicznych Hanwha Q Cells oskarżył o wykorzystanie jego patentów kilka konkurencyjnych firm. Teraz jedna z nich kieruje takie samo oskarżenie pod adresem Q Cells.

W marcu ubiegłego roku Hanwha QCells poinformował o złożeniu w tej sprawie dwóch niezależnych wniosków do sądów w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

W pierwszym przypadku we wniosku skierowanym do niemieckiego sądu Hanwha Q Cells miała zgłosić naruszenie jej patentów stosowanych w ogniwach fotowoltaicznych serii Q.UANTUM przez największego na świecie producenta modułów PV – firmę JinkoSolar, a także firmę REC.

REKLAMA

Hanwha miała jednocześnie wnioskować o wstrzymanie sprzedaży na terenie Niemiec produktów tych firm, w których może być wykorzystywana jej technologia.

We wniosku skierowanym do sądu niemieckiego Hanwha miała wskazać na naruszenie praw do technologii, na którą otrzymała ochronę patentową w roku 2014 i która ma być chroniona jeszcze do roku 2028. Przyznana ochrona ma obejmować także rynki francuski, brytyjski, włoski i hiszpański. Chodziło o technologię PERC stosowaną w ogniwach fotowoltaicznych, którą Hanwha QCells wykorzystuje już od roku 2012.

Koreańczycy mieli złożyć podobny wniosek jednocześnie w amerykańskim sądzie w Delawere oraz w federalnej komisji ds. handlu międzynarodowego (US International Trade Commission), w tym przypadku oskarżając o naruszenie ich patentów trzech producentów – JinkoSolar, REC oraz Longi Solar.

Ostatnio jedna z pozwanych firm – JinkoSolar – poinformowała w komunikacie, że amerykański sąd działający w ramach federalnej komisji ds. handlu międzynarodowego odrzucił roszczenia koreańskiej firmy.

REKLAMA

Co więcej amerykański sąd miał rozpocząć dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy Hanwha Q Cells ma w ogóle prawo do ochrony patentowej w zakresie technologii, o której nielegalne wykorzystanie oskarża konkurencję.

Teraz konflikt producentów paneli fotowoltaicznych wszedł w nową fazę. Jedna z oskarżonych wcześniej firm – REC Group – skierowała do chińskiego sądu pozew przeciwko Q Cells, oskarżając koreańskiego producenta o nielegalne wykorzystanie jej patentów.

REC miał zgłosić naruszenie patentów w sądzie w Suzhou już w lutym br., jednak poinformował o tym dopiero teraz.

Chodzi o patenty zabezpieczone przez chińskie władze w połowie ubiegłego roku. Jeden z nich ma dotyczyć technologii ogniw fotowoltaicznych, a drugi skrzynek przyłączeniowych, które mają być od kilku lat stosowane w panelach PV produkowanych przez REC w Singapurze.

– REC Group zgłosił naruszenie patentów, aby chronić własność intelektualną, inwestycje i swoją reputację, a także aby zachęcić branżę do kolejnych innowacji. Im więcej firm z sektora fotowoltaicznego inwestuje w innowacje, tym szybszy postęp będziemy obserwować jeśli chodzi o efektywność i koszt wytwarzanej energii. Jako globalna firma bronimy wartości intelektualnej i uczciwej konkurencji. To oznacza również, że będziemy bronić naszych praw w przypadku ich naruszenia – czytamy w komentarzu otrzymanym przez portal Gramwzielone.pl od REC Group.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.