ABB obniży koszt produkcji energii z miliona paneli fotowoltaicznych

ABB obniży koszt produkcji energii z miliona paneli fotowoltaicznych
ABB

Oprogramowanie ABB optymalizujące pracę elektrowni fotowoltaicznych zostanie zastosowane w projektach ogromnych farm PV realizowanych przez dewelopera Solarcentury należącego do grupy paliwowej BP.

ABB informuje o kontrakcie na dostawę niskonapięciowych systemów monitoringu i zarządzania energią o nazwie Ekip UP, które mają wspomagać pracę farm fotowoltaicznych budowanych w hiszpańskiej prowincji Estremadura przez Solarcentury.

Chodzi o projekty o łącznej mocy 500 MW, które będą się składać z około miliona paneli fotowoltaicznych.

REKLAMA

ABB ma wyposażyć te projekty w system o nazwie Ekip UP, którego zadaniem będzie monitorowanie, ochrona oraz automatyczne zarządzanie pracą instalacji PV. Dane będą gromadzone w chmurze.

Kompleksowe rozwiązanie od ABB dla elektrowni słonecznych o napięciu AC 800V ma umożliwić zarządzanie energią przy jednoczesnym działaniu na napięciu roboczym wyższym niż w standardowych aplikacjach tego typu.

Korzystając z szerokiej gamy wbudowanych protokołów komunikacyjnych, urządzenie ma przesyłać w czasie rzeczywistym m.in. dane dotyczące jakości wytwarzanej energii.

Dzięki wbudowanej logice ATS (ang. Automatic Transfer Switch), Ekip UP ma umożliwiać  zarządzaniem odbiorami pomocniczymi takimi jak kamery CCTV, układy HVAC czy serwery danych. Odłączanie i ponowne podłączanie odbiorów staje się możliwe dzięki kontroli aparatów manewrowych takich jak styczniki.

System przygotowany do obsługi hiszpańskich elektrowni fotowoltaicznych, które buduje Solarcentury, będzie zawierać dodatkowo ponad 2,3 tys. rozłączników bezpiecznikowych, a także styczniki AF, zasilacze serii CP-D oraz przełączniki z napędem ręcznym OT_C.

Dla projektów realizowanych przez Solarcentury ABB dostarczyło również zabezpieczenia przepięciowe typu I oraz II serii OVR, rozdzielnice pomocnicze, liczniki energii, wyłączniki instalacyjne (ang. MCB) oraz zabezpieczenia różnicowoprądowe (ang. RDC).

REKLAMA

Zastosowanie systemu Ekip UP ma zredukować liczbę wyłączników obwodów, a także umożliwić zastosowanie mniejszych przekrojów kabli oraz przepustów kablowych. To ograniczy koszty inwestycyjne i przyspieszy etap budowy. Natomiast praca w warunkach wyższego napięcia ma ograniczyć straty energii w trakcie przesyłu.

Dzięki zautomatyzowaniu części procesów związanych z utrzymaniem elektrowni PV system Ekip UP ma zapewnić ponadto 30-procentową redukcję kosztów utrzymania elektrowni PV dzięki zdalnemu monitoringowi i optymalizacji procesu serwisowania oraz budowaniu strategii konserwacji zapobiegawczej (ang. predictive maintenance strategy).

Dodatkową zaletą systemu Ekip UP ma być łatwość uruchomienia na zasadzie plug & play. Jak zapewnia ABB, urządzenie można podłączyć i uruchomić w ciągu kilku minut, a ponadto istnieje możliwość jego rozbudowy o kolejne funkcje zgodnie z podejściem plug & play – np. o kolejne moduły komunikacyjne, które po podłączeniu mają być rozpoznawane i poddawane konfiguracji.

Solarcentury to jeden z czołowych europejskich deweloperów w sektorze  fotowoltaicznym, który do tej pory wybudował farmy PV o mocy około 1,6 GW.

Estremadura jest obecnie największym fotowoltaicznym placem budowy w Europie. Niedawno największą europejską elektrownię PV – o mocy 500 MW – uruchomił w tym regionie hiszpański koncern energetyczny Iberdrola, który buduje tam obecnie jeszcze większą elektrownię PV, której moc wyniesie 560 MW.

Z informacji otrzymanych od ABB przez portal Gramwzielone.pl wynika, że system Ekip UP jest dostępny również w Polsce.

– Oferowany jest w różnych sektorach gospodarki, takich jak przemysł ciężki i petrochemiczny, przemysł papierniczy czy budynki. Nie wyczerpuje to jego zastosowań, a jedynie pokazuje jak wszechstronnym urządzeniem jest ta cyfrowa jednostka zabezpieczeniowa – informuje Radosław Dudzik, kierownik ds. rozwoju rynku rozwiązań cyfrowych w biznesie Elektryfikacji ABB w Polsce.

– Można go zastosować zarówno w nowych inwestycjach np. jako rozszerzenie funkcjonalności konwencjonalnych aparatów, dobezpieczenie układów, które przyszły z dostawami stron trzecich – np. generatory, jak i w istniejących obiektach w ramach rozbudowy istniejącej infrastruktury, modernizacji zabezpieczeń czy integracji i akwizycji danych do systemów nadzoru – dodaje Radosław Dudzik.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.