Więcej wniosków o dotacje na fotowoltaikę z Czystego Powietrza

Więcej wniosków o dotacje na fotowoltaikę z Czystego Powietrza
SunSol

Po zakończeniu trzeciej edycji Mojego Prądu jedynym ogólnopolskim programem, w którym można pozyskać dotacje na fotowoltaikę, jest Czyste Powietrze. W tym programie na inwestycję w domową fotowoltaikę można otrzymać nawet 5 tys. zł. Warunkiem jest jednak jednoczesna modernizacja domowego systemu ogrzewania, która jest podstawowym celem Czystego Powietrza.

W uruchomionej w tym roku trzeciej edycji programu Mój Prąd z budżetem 534 mln zł dotacji na fotowoltaikę wystarczyło dla około 178 tys. prosumentów. Taka grupa właścicieli domowych instalacji fotowoltaicznych dostanie na ten cel po 3 tys. zł.

Wyższą dotację, równą dotacji z dwóch pierwszych edycji Mojego Prądu, w wysokości 5 tys. zł, można otrzymać w rządowego programu walki ze smogiem pt. Czyste Powietrze.

REKLAMA

Podstawowym celem tego programu jest dofinansowanie inwestycji związanych z termomodernizacją i wymianą źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Dodatkiem jest możliwość pozyskania dotacji na domową fotowoltaikę.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zarządza programem Czyste Powietrze, poinformował, że w ubiegłym miesiącu wpłynęło 3401 wniosków uwzględniających dotację na fotowoltaikę. To wyższa liczba wniosków dotyczących PV niż odnotowana przez NFOŚiGW we wrześniu (2939), sierpniu (2656) oraz lipcu (2748).

Stanowi to około 17 proc. wszystkich wniosków o dofinansowanie z Czystego Powietrza, które przyjęły wojewódzkie fundusze ochrony środowiska w ubiegłym miesiącu, a także 19 proc. wniosków uwzględniających wymianę źródła ciepła

Ogółem wszystkich wniosków w październiku wpłynęło 19 596, w tym wniosków uwzględniających inwestycję w nowe źródło ciepła było 17 706. To więcej niż we wrześniu, kiedy wojewódzkie fundusze przyjęły odpowiednio 17 857 oraz 16 634 wniosków.


Najwięcej osób w ubiegłym miesiącu wnioskowało o dotację na instalację kotła gazowego (7102), kotła na biomasę (3691), kotła węglowego (3217), powietrznej pompy ciepła (2941), gruntowej pompy ciepła (369), ogrzewania elektrycznego (305), podłączenie do węzła cieplnego (51) oraz montaż kotła olejowego (30).

REKLAMA

Od połowy tego roku możliwe jest ubieganie się o większe niż dotychczas wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. Dotacja może wynieść do 9 tys. zł – nie więcej niż 45 proc. faktycznie poniesionych kosztów – przy podstawowym poziomie dofinansowania oraz do 12 tys. zł w przypadku podwyższonego poziomu dotacji, ale nie więcej niż 60 proc. kosztów.

Ostatnie zmiany w programie oznaczają także zakończenie dofinansowania na montaż kotłów węglowych. Będzie ono przyznawane tylko osobom, które zakupią takie urządzenia do 31 grudnia 2021 r.  

Wartość dotacji w programie Czyste Powietrze może wynieść maksymalnie 30 tys. zł, a gospodarstwa domowe posiadające niższe dochody mogą uzyskać nawet 37 tys. zł.

Od połowy tego roku w przypadku gospodarstw wieloosobowych próg dochodów kwalifikujących do wyższego dofinansowania wynosi do 1564 zł przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę, a dla gospodarstw jednoosobowych do 2189 zł.

W październiku wniosków uwzględniających dofinansowanie w podstawowym wymiarze było 11 491, natomiast wniosków o dotacje w podwyższonym wymiarze złożono 6215.

Do 12 listopada w programie Czyste Powietrze, który jest realizowany od września 2018 roku, było złożonych w sumie 351 429 wniosków na łączną kwotę dofinansowania 5,951 mld zł (początkowo dofinansowanie było przyznawane także w formie pożyczek, a obecnie są to wyłącznie dotacje – w tym mogące pokryć koszty kredytu bankowego).

Podpisano 275,3 tys. umów na całkowitą kwotę dofinansowania 4,565 mld zł. Na konta beneficjentów wypłacono 2,104 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.