Columbus zwiększa portfel projektów PV. Ma ambicje na kolejne 1000 MW

Columbus zwiększa portfel projektów PV. Ma ambicje na kolejne 1000 MW
fot. W. Baron/Columbus

Spółka Columbus Energy pozyskała 66 mln zł na budowę kolejnych farm fotowoltaicznych. Pożyczki na finansowanie inwestycji PV udzieli akcjonariusz firmy.

Columbus poinformował o podpisaniu umowy z jednym ze swoich akcjonariuszy (DC24 ASI), obejmującej finansowanie budowy farm fotowoltaicznych realizowanych w ramach grupy kapitałowej.

Jest to kolejny etap współpracy między Columbusem a naszym akcjonariuszem – mówi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA. – Ta współpraca ciągle ewoluuje i mam nadzieję, że wspólnie zrealizujemy nasze ambicje sięgające portfela pracujących farm o mocy 1000 MW.

REKLAMA

Umowa finansowania opiewa na 66 mln zł. Kolejne transze pożyczki mają być wypłacane po spełnieniu ustalonych warunków. Dotyczą one przeniesienia w ramach grupy kapitałowej udziałów niektórych spółek odpowiedzialnych za budowane farmy PV, ustanowienia zabezpieczeń pożyczki i przedstawienia dokumentów potwierdzających przygotowanie do realizacji projektów farm fotowoltaicznych finansowanych z z pożyczki.

Columbus zobowiązał się spłacić pożyczkę z należnymi odsetkami co do zasady w terminie dwóch lat od dnia wypłaty pierwszej transzy na rachunek firmy.

Nie tylko fotowoltaika

Plany Columbusa dotyczące pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych obejmują nie tylko sektor PV.

Farmy fotowoltaiczne to pierwszy etap naszej działalności w sektorze utility. Czeka nas również wyzwanie dotyczące wielkich magazynów energii i mam nadzieję, że w przyszłości także farm wiatrowych na lądzie – zapowiada Dawid Zieliński.

REKLAMA

 

Obecnie Columbus Energy ma w swoim portfelu projekty farm fotowoltaicznych o mocy 5257 MW, z czego 337 MW ma warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, a 40 MW jest w trakcie budowy (według danych na koniec pierwszego kwartału br.). 

W drodze do stabilizacji

Firma w ostatnich kwartałach miała problemy z rentownością mimo rosnących przychodów. Większa liczba instalacji w pierwszym kwartale br. pozwoliła odnotować 225,4 mln zł przychodów (wzrost o 70 mln zł r/r), jednak kwartalna strata netto wyniosła 13,8 mln zł – wobec 8,6 mln zł zysku netto w pierwszym kwartale zeszłego roku. Cały 2021 rok Columbus zamknął stratą netto na poziomie 24,9 mln zł.

W maju firma poinformowała o planach sprzedaży części wybudowanych farm fotowoltaicznych o mocy około 60 MW, które mają gwarancje rozliczeń energii w systemie aukcyjnym. Operacja ta według szacunków Columbusa miała wygenerować w trzecim kwartale 2022 roku przychody na poziomie około 300 mln zł.

W maju br. Columbus zanotował wzrost wartości zamówień względem wcześniejszych miesięcy br. – przekroczyła ona nie tylko zamówienia z kwietnia (kiedy nastąpił wyraźny spadek), ale także z marca br. Kontrakty z maja osiągnęły wartość 69,7 mln zł (13,8 MW), wobec 48,9 mln zł (9,7 MW) w kwietniu i 65,7 mln zł (14,1 MW) w marcu.

W czerwcu br. udało się utrzymać poziom nieznanie niższy od zanotowanego w maju – spółka podpisała zamówienia o łącznej wartości 64,6 mln zł (12,3 MW). Największy udział wciąż ma fotowoltaika (32,6 mln zł), jednak spory portfel zamówień – 25,7 mln zł – pochodzi z sektora magazynowania energii, pomp ciepła i elektromobilności.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.