Dachówka solarna dostarczy prąd i ciepło

Dachówka solarna dostarczy prąd i ciepło
fot. PaXos

Niemiecka firma PaXos we współpracy z uniwersytetem z Kolonii testuje prototyp dachówki solarnej, która ma dostarczać energię elektryczną oraz ciepło. Połączenie takich dachówek z pompą ciepła może zwiększyć wydajność urządzenia nawet o 25 proc. 

PaXos nawiązał współpracę z Technische Hochschule Köln (TH Köln) – wyższą szkołą nauk stosowanych – w celu opracowania prototypowej dachówki, która będzie w stanie generować jednocześnie energię elektryczną i ciepło. Obecnie niewielka instalacja bazująca na opracowanych przez firmę dachówkach połączonych z mikroinwerterami jest testowana na uniwersytecie w Kolonii. System jest połączony z instalacją powietrznej pompy ciepła.

Dachówka PaXos niewiele różni się od dachówek solarnych dostępnych dziś w sprzedaży. Badacze z uniwersytetu testują pracę instalacji pod kątem warunków temperaturowych, wydajności chłodzenia, a także wpływu środowiska zewnętrznego. Skupiają się również na samym szkle, które przykrywa wierzchnią warstwę dachówki, a konkretnie na tym, by zminimalizować straty wynikające ze zjawiska odbicia i rozproszenia światła.

REKLAMA

Pierwsze testy pozytywne

Pierwsze wyniki testów, które rozpoczęły się w październiku tego roku, są bardzo dobre. Jak donoszą badacze projektu z TH Köln, właściwości fizyczne dachówki oraz wydajność jej pracy utrzymują się na wysokim poziomie, a pod kątem zdolności do generowania energii elektrycznej dach solarny wykazał wydajność porównywalną z systemem o podobnych parametrach wybudowanym na bazie tradycyjnych modułów fotowoltaicznych.

 

REKLAMA

Dzięki zintegrowaniu kanału powietrznego z dachówką proces chłodzenia przebiega znaczenie lepiej, zwiększając tym samym wydajność pracy, a odprowadzane ciepło może zasilać pompę ciepła, poprawiając parametry jej pracy nawet o 25 proc. – w zależności od zapotrzebowania na ciepło i zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Nie ujawniono jak dotąd szczegółowych parametrów technicznych dachówki PaXos ani informacji na temat zastosowanej technologii konstrukcji. Można się spodziewać, że dojdzie jeszcze do kilku konfiguracji wraz z postępem badań testowych. Na podstawie danych dostarczonych przez portal „pv magazine” wiemy, że PaXos sprzedał już patenty na dachówkę solarną nieujawnionemu producentowi z sektora fotowoltaiki.

Współpraca z Meyer Burger

O PaXos zrobiło się głośno w tym roku, kiedy wypłynęła informacja, że opracowana przez niemiecką firmę technologia dachówek solarnych znalazła uznanie u szwajcarskiego producenta ogniw i modułów fotowoltaicznych – Meyer Burger.

Na ostatnich targach InterSolar Gunter Erfurt, dyrektor generalny Meyer Burger, powiedział, że jego firma widzi znaczący potencjał na rynku dla dachówek solarnych. W samym regionie państw niemieckojęzycznych DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria, Lichtenstein) szwajcarski producent szacuje go na około 2 GW mocy; kolejne 1,6 GW może zostać sprzedane we Francji.

Meyer Burger chce wejść na rynek dachówek fotowoltaicznych i odnieść sukces w tym segmencie, choć ma na uwadze problemy, z jakimi borykała się Tesla podczas wdrażania swoich dachówek solarnych. Największym wyzwaniem okazało się serwisowanie i wymiana pojedynczej uszkodzonej dachówki, która była częścią całego jednolitego systemu. Sam Elon Musk przyznał w 2021 roku, że podczas wdrażania technologii dachów słonecznych przez jego firmę zostały popełnione poważne błędy.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.