Za tyle energię z fotowoltaiki sprzedaje Grenevia

Za tyle energię z fotowoltaiki sprzedaje Grenevia
Projekt Solartechnik

Grupa Grenevia, która mocno weszła w obszary związane z fotowoltaiką, magazynowaniem energii czy elektromobilnością, w 2022 roku wyraźnie poprawiła wyniki finansowe. Fotowoltaiczny biznes Grenevii, rozwijany w ramach spółki Projekt Solartechnik, w ubiegłym roku był jednak na minusie – podobnie jak rok wcześniej, co związane było z prowadzonymi inwestycjami i budową portfela projektów PV, który liczy już ponad 3 GW.

Podstawowa działalność Grenevii (wcześniej Famur) to produkcja maszyn dla górnictwa i budownictwa. Nowe obszary działalności firmy to elektroenergetyka (w tym magazyny energii), fotowoltaika oraz e-mobilność.

W obszarze związanym z energią elektryczną działalność grupy skoncentrowana jest na czterech segmentach biznesowych: fotowoltaiki wielkoskalowej i rozwiązań PV dla biznesu (w ramach przejętej firmy Projekt Solartechnik), systemów bateryjnych dla rynku elektromobilności i magazynów energii (w ramach IMPACT Clean Power Technology), urządzeń z zakresu automatyki dla przemysłu, jak również rozwiązań dla sektora dystrybucji energii na bazie spółki Elgór+Hansen, a także produktów dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej oferowanych przez Famur.

REKLAMA

Na poziomie całej grupy Grenevia w ubiegłym roku wypracowała 1,296 mld zł przychodów, notując EBITDA na poziomie 406 mln zł i zysk netto 120 mln zł. Rok wcześniej przychody grupy wyniosły 1,018 mld zł, EBITDA sięgnęła 303 mln zł, a zysk netto wyniósł 25 mln zł.

W tym segment fotowoltaiczny miał 54 mln zł przychodów, wypracowując ujemny wynik EBITDA rzędu 36 mln zł i stratę netto sięgającą 71 mln zł. Rok wcześniej ten segment wypracował 9 mln zł przychodów i miał 13 mln zł straty netto.

Fotowoltaiczny biznes Grenevii w ubiegłym roku mocno zwiększył wartość posiadanych aktywów – z 531 mln zł do 1,115 mld zł. Wzrosła jednak również w tym obszarze wartość zobowiązań – z 340 mln zł do 923 mln zł, co sprawiło, że wartość aktywów w fotowoltaice, które posiadała Grenevia w ubiegłym roku, w ujęciu netto zwiększyła się tylko o 1 mln zł – do 192 mln zł.

Na koniec zeszłego roku zobowiązania Grenevii w zakresie finansowania typu project finance na budowę farm fotowoltaicznych wynosiły 355 mln zł. Kredytów na ten cel udzieliły grupie ING Bank Śląski, Bank PKO a także BNP Paribas Bank Polska.

Ponad 3 GW w projektach

Na koniec ubiegłego roku Projekt Solartechnik posiadał 3092 MW projektów na różnym etapie rozwoju, podczas gdy rok wcześniej portfel firmy kształtował się na poziomie 1288 MW. W grudniu ub.r. uzyskane moce przyłączeniowe przekroczyły 1 GW – w tym dla projektów fotowoltaicznych 880 MW, elektrowni wiatrowych – 10 MW, a dla magazynów energii – 202 MW.

Spółka z grupy Grenevia rozpoczęła rok 2023, posiadając 199 farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 247 MW ze statusem ready-to-build. Firma miała zabezpieczone w Polsce blisko 3 872 ha gruntów pod budowę elektrowni słonecznych oraz blisko 471 ha dla farm wiatrowych. Natomiast w Niemczech miała zakontraktować ok. 380 ha gruntów pod budowę farm PV.

REKLAMA

Dwa modele w fotowoltaice

Grupa Grenevia działa w segmencie fotowoltaicznym w oparciu o dwa modele. W pierwszym modelu głównym celem Grenevii jest zarabianie na zakładaniu spółek celowych realizujących projekty fotowoltaiczne i późniejszej ich odsprzedaży po uzyskaniu statusu „ready-to-build” lub po wybudowaniu farmy PV. Drugi model zakłada sprzedaż energii elektrycznej produkowanej przez wybudowane farmy fotowoltaiczne, które pozostają w grupie.

Ponadto w ramach segmentu fotowoltaiki Grenevia świadczy usługi z zakresu budowy, serwisu, remontu instalacji fotowoltaicznych na rzecz klientów zewnętrznych.

Tyle Grenevia zarobiła na energii z fotowoltaiki

W obszarze działalności polegającej na sprzedaży energii z własnych farm fotowoltaicznych przychody Grupy Grenevia w ubiegłym roku wyniosły 16 mln zł.

Grupa posiada portfel farm fotowoltaicznych na różnym etapie rozwoju, które są uczestnikiem aukcyjnego systemu wsparcia OZE lub uzyskały prawo do uczestnictwa w tym systemie.

Jak informuje Grenevia, spośród farm fotowoltaicznych, które uzyskały prawo do wsparcia w systemie aukcyjnym, 56 projektów o mocy nominalnej ok. 53 MW dokonało już pierwszej sprzedaży i nie ma możliwości wycofania się z systemu aukcyjnego do jego zakończenia, czyli do roku 2037. Całkowity wolumen energii elektrycznej zgłoszony przez te elektrownie do aukcyjnego systemu wsparcia, czyli w okresie 15 lat, sięga 807,4 GWh.

Średnia cena sprzedaży energii zagwarantowana w ramach kontraktów w systemie aukcyjnym wynosi 319 zł/MWh, natomiast cena aukcyjna zindeksowana inflacją w roku 2023 wzrosła do 399 PLN/MWh.

Dodatkowo kolejne 85 projektów w portfelu Grenevii, o mocy nominalnej ok. 82 MW, jest objęte umową finansowania, która obliguje do przystąpienia do systemu aukcyjnego w czwartym kwartale 2023 roku.

Całkowity wolumen energii elektrycznej zgłoszony do aukcyjnego systemu wsparcia dla tej grupy projektów wynosi 1,304 TWh. W tym przypadku założona cena aukcyjna to 259 PLN/MWh, a średnia cena aukcyjna zindeksowana inflacją w tym roku ma wynieść 322 PLN/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.