REKLAMA
 
REKLAMA

EDPR uruchomił hybrydową elektrownię OZE

EDPR uruchomił hybrydową elektrownię OZE
Fot. EDP Renewables

Spółka EDP Renewables (EDPR) podłączyła do sieci pierwszy w Hiszpanii hybrydowy projekt wiatrowo-słoneczny, który łączy energię wiatrową i słoneczną w tym samym punkcie przyłączenia. Wcześniej koncern uruchomił podobną instalację w Polsce. 

Farma wiatrowa Cruz de Hierro, położona w Santa María del Cubillo (Ávila), na północny-zachód od Madrytu, która działa od 2000 r. składa się z 22 turbin wiatrowych o zainstalowanej mocy 14,5 MW. Dzięki zainstalowaniu ponad 25 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych teraz kompleks osiągnie łączną moc instalacji 28,75 MW. To pozwoli znacznie zwiększyć produkcję energii odnawialnej.

58 GWh energii dla 17 tys. gospodarstw

Oba projekty będą teraz produkować razem ponad 58 GWh energii elektrycznej rocznie. Taka ilość energii jest równoważna z rocznym zapotrzebowaniem ponad 17 tys. lokalnych gospodarstw domowych. Wytworzenie takiej ilości zielonej energii pozwoli uniknąć rocznie emisji ponad 24 tys. ton CO2.Taką ilość dwutlenku węgla wychwytuje rocznie ponad 40 tys. dorosłych drzew.

REKLAMA

Hybrydowe projekty wiatrowo-słoneczne stawiają na komplementarność źródeł energii. Kiedy jedno źródło jest nieaktywne z powodu ograniczonych zasobów naturalnych, drugie gwarantuje ciągłość dostaw energii i zapewnia jej stabilne dostarczanie do sieci.

EDPR jako pierwsza firma w Hiszpanii otrzymała zezwolenie na podłączenie farmy wydane przez IDAE (hiszpański skrót od Instytutu Dywersyfikacji i Oszczędzania Energii). EDPR jest także pierwszą firmą, która zrealizowała projekty hybrydowe w Portugalii i Polsce. W kolejnych miesiącach EDPR planuje uruchomić dwie inne farmy hybrydowe w Hiszpanii. W realizacji spółka ma łącznie ponad 15 hybrydowych projektów wiatrowo-słonecznych, które zapewnią Hiszpanii w najbliższych  latach ponad 230 MW mocy ze źródeł OZE.

20 mld euro na OZE

Do 2026 r. EDP Renewables planuje przeznaczyć 20 mld euro na rozwój odnawialnych źródeł energii na całym świecie, w tym 40 proc. na lądową energetykę wiatrową, a kolejne 40 proc. na wielkoskalową energetykę słoneczną. Z zainstalowaną mocą prawie 2 GW energii słonecznej i wiatrowej, a także 444 MW w energetyce wodnej Hiszpania jest dla EDP strategicznym krajem. Tu także rozwijane są projekty związane z zielonym wodorem.

REKLAMA

EDP działa na 28 rynkach OZE na całym świecie, także w Polsce. W naszym kraju portugalska grupa rozpoczęła swoją działalność w 2007 r. poprzez spółkę EDP Renewables (EDPR), która skupia się na inwestycjach w duże farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. EDPR należy do największych producentów energii wiatrowej w naszym kraju.

W 2020 r. grupa EDP rozszerzyła swoje portfolio na polskim rynku, powołując spółkę EDP Energia Polska, odpowiedzialną za usługi w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych dla biznesu.

Więcej hybryd

Także w Polsce EDPR opracował jedną z pierwszych w naszym kraju inwestycji uwzględniających cable pooling. To hybrydowa elektrownia wiatrowo-solarna w Wielkopolsce. W miejscowości Konary powstała farma fotowoltaiczna o mocy 45 MW z około 70 tys. modułów fotowoltaicznych, które zajmują ponad 55 ha. Farma fotowoltaiczna Konary skorzysta z tej samej stacji odbiorczej, do której przyłączona jest – również należąca do EDPR – farma wiatrowa Pawłowo o mocy 78 MW.

Z kolei w Hiszpanii niedawno hybrydową elektrownię w formule cable pooling ukończył hiszpański koncern energetyczny Iberdrola. Obejmuje ona farmę fotowoltaiczną o mocy 74 MW w regionie Castilla y León, w hiszpańskiej prowincji Burgos i kompleks farm wiatrowych BaCa – Ballestas i Casetona o łącznej mocy 69 MW.

Iberdrola uzyskała także zgodę środowiskową dla pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni wodno-słonecznej. Zlokalizowany w Estremadurze projekt HIDRO Cedillo o mocy 86,4 MW będzie wyposażony w ponad 160 tys. modułów fotowoltaicznych.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA