REKLAMA
 
REKLAMA

Energa postawiła farmy fotowoltaiczne na dwustronnych modułach

Energa postawiła farmy fotowoltaiczne na dwustronnych modułach
fot. Energa

Energa Wytwarzanie uruchomiła małe instalacje PV w różnych regionach Polski. Zdecydowała się na wykorzystanie technologii dwustronnych modułów fotowoltaicznych.

Należąca do Grupy Orlen spółka Energa Wytwarzanie poinformowała o zakończeniu kolejnego projektu fotowoltaicznego. Na początku br. sfinalizowała budowę pięciu małych instalacji PV o mocy do 1 MW każda. Elektrownie PV znajdują się w województwach: warmińsko-mazurskim (farmy PV Samolubie I i II oraz PV Pierzchały), kujawsko-pomorskim (PV Czernikowo+) oraz wielkopolskim (PV Przykona).

Energa zdecydowała się na wykorzystanie dwustronnych modułów fotowoltaicznych. Jak podkreśla, technologia ta umożliwia większą produkcję energii – według szacunków o około 10 proc. – niż w przypadku użycia modułów jednostronnych. Spółka wylicza, że uruchomione elektrownie fotowoltaiczne wyprodukują energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad 2,5 tysiąca gospodarstw domowych.

REKLAMA

Nowe farmy PV na Mazurach, Mazowszu i Pomorzu

Grupa Energa jest w trakcie intensywnej rozbudowy swojego potencjału fotowoltaicznego. Jeszcze w pierwszym kwartale br. ma się rozpocząć budowa pięciu kolejnych elektrowni PV. Odpowiada za nie Energa Green Development (EGD), spółka wyznaczona w Grupie Orlen do rozwoju lądowych źródeł odnawialnych.

Dwie z zaplanowanych do budowy farm fotowoltaicznych powstaną w województwie warmińsko-mazurskim. To PV Barczewo o mocy zainstalowanej 9,4 MW oraz PV Działdowo o mocy 5,9 MW. Kolejne dwie elektrownie solarne powstaną województwie mazowieckim – PV Płońsk 1 i PV Płońsk 2 (odpowiednio 8,3 i 8,7 MW). Natomiast w kujawsko-pomorskim Energa zbuduje PV Wąbrzeźno o mocy zainstalowanej 10,1 MW.

Spółka szacuje, że wszystkie te farmy fotowoltaiczne po uruchomieniu będą w stanie wyprodukować w ciągu roku energię wystarczającą do zasilenia około 21 tys. gospodarstw domowych.

Ponadto Energa jest już w trakcie budowy PV Mitra (65 MW) oraz PV Żuki (2,4 MW). Obie elektrownie, zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie farmy wiatrowej Przykona i PV Gryf, powinny powstać jeszcze w tym roku –  PV Żuki w pierwszej połowie roku, a PV Mitra w drugiej. Niedawno spółka zakończyła również rozbudowę farmy PV Wielbark (należącej do Energi Wytwarzania) – z 62 do 70 MW.

REKLAMA

Akwizycja projektów fotowoltaicznych

Energa Wytwarzanie zwiększa swój potencjał fotowoltaiczny także poprzez akwizycję źródeł odnawialnych. W 2023 r. podpisała przedwstępne umowy na zakup spółek celowych realizujących projekty OZE o mocy do 393 MW.

Jedną z tych umów był podpisany w czerwcu 2023 r. kontrakt z portugalską grupą Greenvolt. Przewiduje on zakup źródeł OZE – farmy wiatrowej i czterech farm fotowoltaicznych – o łącznej mocy około 59 MW. Z kolei w październiku 2023 r. Energa podpisała z Lewandpolem Holding przedwstępną umowę nabycia spółki celowej prowadzącej projekt budowy nowych hybrydowych źródeł odnawialnych – „Kleczew Solar & Wind”. Inwestycja o łącznej mocy do 334 MW realizowana jest w województwie wielkopolskim, w gminie Kleczew.

Po zakończeniu inwestycji własnych oraz akwizycji łączna moc zainstalowana źródeł OZE Energi wzrośnie do blisko 990 MW. Energa Green Development ma ponadto w swoim portfolio projekty PV typu greenfield na różnym etapie zaawansowania o łącznej mocy 550 MW. Wśród nich inwestycje o mocy około 180 MW mają wykorzystywać formułę cable-pooling.

Grupa Energa zamierza w ciągu siedmiu lat przeznaczyć prawie 48 mld na intensywne zwiększanie mocy zainstalowanych w OZE i dalszy wzrost sprzedawanej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Do roku 2030 moc zainstalowana w aktywach OZE Grupy Energa ma wzrosnąć do poziomu około 3,6 GW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Ciekawe ilu podmiotom Energa Operator odmówiła warunków przyłączenia farm pv w wyżej wymienionych okolicach?

energa = orlen = NIE, DZIĘKUJĘ

energa = orlen = nie,dziekuje

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA