Balkonowa fotowoltaika w Niemczech nie zwalnia. Kolejne ułatwienia

Balkonowa fotowoltaika w Niemczech nie zwalnia. Kolejne ułatwienia
Energa

Nasi zachodni sąsiedzi notują rekordowe inwestycje w fotowoltaikę montowaną na balkonach. Ostatnio Niemcy wprowadzili kolejne regulacje ułatwiające tego typu inwestycje.

Boom na instalacje fotowoltaiczne na balkonach rozpoczął się w Niemczech kilka lat temu i był odpowiedzią mieszkańców bloków na rosnące ceny energii. Średnia cena energii dla gospodarstw domowych w Niemczech w wyniku kryzysu energetycznego wywołanego rosyjską agresją na Ukrainie wzrosła z około 0,3 euro do około 0,4 euro/kWh.

W efekcie rosnącego zainteresowania montażem paneli fotowoltaicznych na balkonach bloków liczba takich instalacji – złożonych z jednego modułu PV lub dwóch – w połowie zeszłego roku wzrosła do około 230 tys., a w całym 2023 r. Niemcy mieli zainstalować aż 300 tys. takich systemów.

REKLAMA

Teraz wygląda na to, że w ostatnich miesiącach inwestycje w balkonową fotowoltaikę w Niemczech nie zwolniły i są napędzane przez spadek kosztów zakupu paneli fotowoltaicznych oraz subsydia oferowane w poszczególnych regionach Niemiec (w Berlinie na balkonową fotowoltaikę można dostać dotację w wysokości do 500 euro).

Ponad 50 tys. instalacji w kwartał

Skalę tegorocznych inwestycji w balkonową fotowoltaikę w Niemczech pokazują najnowsze dane niemieckiego regulatora rynku energetycznego Bundesnetzagentur, o których poinformowała Niemiecka Agencja Prasowa (DPA).

Wyłącznie w pierwszym kwartale tego roku Niemcy mieli zainstalować na balkonach swoich mieszkań ponad 50 tys. instalacji fotowoltaicznych, a całkowita liczba balkonowych systemów PV na koniec marca br. u naszych sąsiadów miała przekroczyć 400 tys.

Najwięcej takich instalacji ma być w landzie Nadrenia Północna-Westfalia (ponad 80 tys.), w Bawarii (ponad 60 tys.) oraz Dolnej Saksonii (ponad 50 tys.)

Ułatwienia dla balkonowej fotowoltaiki

W obliczu takiej skali inwestycji w balkonową fotowoltaikę niemieckie władze jeszcze chcą je jeszcze przyspieszyć, wdrażając kolejne preferencje. Z początkiem tego miesiąca w Niemczech weszły w życie kolejne ułatwienia dla gospodarstw domowych inwestujących w balkonową fotowoltaikę. Liczba informacji, które inwestor będzie musiał podać, rejestrując balkonową instalację PV w systemie Marktstammdatenregister (MaStR), została zmniejszona z około 20 do pięciu.

Następne ułatwienia w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych na balkonach powinny zostać zawarte w ustawie mającej przyspieszyć rozwój PV w Niemczech. Obecnie jest ona na finalnym etapie przygotowań w niemieckim rządzie.

REKLAMA

Osoby rejestrujące balkonowe systemy fotowoltaiczne w systemie MaStR mają zostać zwolnione z obowiązku dodatkowej rejestracji u operatora systemu dystrybucyjnego. Ma on być automatycznie informowany o rejestracji balkonowej instalacji PV przez Bundesnetzagentur.

Dodatkowo znów ma zostać zwiększona dopuszczalna moc balkonowego systemu fotowoltaicznego (z początkiem tego roku zwiększono maks. moc takich instalacji z 600 W na 800 W).

–  Ludzie powinni mieć możliwość najłatwiejszego uczestniczenia w transformacji energetycznej. Systemy balkonowe można teraz zarejestrować szybko i bez biurokracji – zapewniał Klaus Müller, prezes Bundesnetzagentur.

Popyt na systemy fotowoltaiczne w Niemczech ma w tym roku w dalszym ciągu rosnąć, nawet jeśli niedawny boom prawdopodobnie ustabilizuje się, ponieważ był częściowo napędzany kryzysem energetycznym zaostrzonym przez wojnę w Ukrainie – ocenia DPA.

Mimo ogromnej liczby balkonowych instalacji fotowoltaicznych w Niemczech ich całkowita moc stanowi tylko małą część całkowitej mocy elektrowni PV w niemieckim systemie energetycznym. Na koniec zeszłego roku całkowita moc PV za naszą zachodnią granicą wynosiła już 83,4 GW, z czego około 14 GW przybyło wyłącznie w zeszłym roku.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.