Zielona energia z agrofotowoltaiki zasili fabryki producenta okien

Zielona energia z agrofotowoltaiki zasili fabryki producenta okien
Fot. Velux

W Hiszpanii powstała innowacyjna farma fotowoltaiczna, która łączy produkcję energii elektrycznej z rolnictwem i ochroną bioróżnorodności.

Wielkoskalowa farma fotowoltaiczna w Alhendín, niedaleko Granady w Hiszpanii, to pierwsza w kraju instalacja agrofotowoltaiczna zbudowana przez firmę BayWa r.e. na bazie długoterminowej umowy zakupu energii (PPA). Farma PV została już podłączona do lokalnej sieci energetycznej w Hiszpanii i zaczęła produkować ekologiczną energię dla domów i firm w całym regionie. Projekt zrealizowany przez BayWa r.e. łączy produkcję czystej energii z zaangażowaniem ekologicznym i społecznym.

Farma agrofotowoltaiczna o mocy 54 MW działa na podstawie umowy zakupu energii w formule PPA i zaopatruje w energię odnawialną Grupę Velux, producenta okien dachowych. Dla hiszpańskiego oddziału Velux umowa ta stanowi jeden z ważniejszych punktów w realizacji strategii zakładającej dążenie do zeroemisyjności.

REKLAMA

Farma agroPV pomoże Grupie Velux w osiągnięciu celu, jakim jest pokrycie 100 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną energią z czystych źródeł.

Pionierska farma agroPV

Instalacja fotowoltaiczna w Alhendín składa się z ponad 85 tys. modułów PV i ma produkować 96,8 GWh energii elektrycznej rocznie. To odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną 24,7 tys. gospodarstw domowych.

Farma fotowoltaiczna Alhendín to instalacja agrofotowoltaiczna, która integruje produkcję energii elektrycznej z OZE z działalnością rolniczą i ochroną bioróżnorodności. Około 10 proc. powierzchni farmy zaprojektowano tak, aby umożliwić maszynom rolniczym przejazd między panelami fotowoltaicznymi.

Taki rodzaj instalacji PV umożliwia jednoczesne wykorzystanie gruntów do wytwarzania energii i produkcji rolniczej. To zwiększa efektywność wykorzystania zasobów. Panele fotowoltaiczne będą chronić uprawy, zapewniając im cień i chroniąc przed intensywnymi opadami.

We współpracy z BayWa r.e. Velux wdraża teraz koncepcję Solar Plant Symbiosis (Symbiozy Farmy Fotowoltaicznej). Jak podkreśla Kim Jonas, dyrektor ds. energii i klimatu w Grupie Velux, ma ona na celu integrację inwestycji w fotowoltaikę z naturą i lokalną społecznością, co ma się przyczynić do uzyskania obopólnych korzyści.

REKLAMA

Solar Plant Symbiosis to projekt rozwijany z hiszpańskimi uniwersytetami Universidad de Córdoba i Universidad Autónoma de Madrid, który ma na celu zwiększenie bioróżnorodności oraz wspieranie zaangażowania społeczności.

Program obejmuje:

  • stworzenie pilotażowego systemu agroPV i systemu zbierania wody deszczowej,
  • sadzenie naturalnych mieszanek traw i gatunków dzikich kwiatów,
  • tworzenie ostoi dzikiej przyrody (stawy dla płazów, poidła i budki lęgowe dla ptaków),
  • wyznaczenie obszaru lęgowego w celu ochrony zagrożonego gatunku pustułki,
  • poprawę siedlisk stepowych,
  • monitorowanie i ocenę działań w celu stworzenia przewodnika po najlepszych praktykach, które mogą być powielane w innych projektach,
  • działania społeczne w okolicy (m.in. warsztaty z lokalnymi grupami zainteresowań i wizyty edukacyjne w szkołach).

Działania wypracowane w ramach programu Symbiosis Solar Plant będą stopniowo wprowadzane na farmie agrofotowoltaiczną Alhendín. Planowany termin ich pełnej implementacji to wiosna 2025 r.

80 proc. energii elektrycznej dzięki umowie PPA

W listopadzie 2022 r. Grupa Velux i BayWa r.e. ogłosiły zawarcie jeszcze jednej umowy PPA na budowę farmy fotowoltaicznej w południowej Hiszpanii w Gerenie, niedaleko Sewilli. Ten projekt obecnie oczekuje na zatwierdzenie przez lokalne władze i ma zostać ukończony w 2025 r. Zakładana moc farmy Gerena wyniesie około 60 MWp.

Gdy obie farmy fotowoltaiczne wejdą w fazę operacyjną, będą generować dla producenta okien dachowych 167 GWh odnawialnej energii elektrycznej rocznie. Odpowiada to zużyciu energii elektrycznej przez około 45 tys. gospodarstw domowych. Około 80 proc. energii elektrycznej produkowanej przez elektrownie będzie wytwarzane dzięki umowie PPA z firmą Velux. Szacuje się, że to pozwoli zredukować ślad węglowy grupy z europejskich działań firmy o około 40 tys. ton CO2 w skali roku.

Agrofotowoltaika w Europie

BayWa r.e. intensywnie rozwija technologię agroPV. Do końca 2022 r. w całej Unii Europejskiej firma opracowała i zainstalowała 15 projektów agrofotowoltaicznych. W ubiegłym roku rozpoczęła m.in. budowę największej europejskiej instalacji łączącej fotowoltaikę z uprawą owoców (BayWa określa ten projekt jako „fruitvoltaics”). Farma agrofotowoltaiczna powstaje w Meierijstad, w holenderskiej prowincji Brabancja Północna. Jej moc zainstalowana wynieść ma 8,7 MWp.

Niedawno europejskie stowarzyszenie branży PV, SolarPower Europe, opracowało pierwszą mapę projektów agrosolarnych realizowanych w krajach europejskich. Cyfrowa platforma agreguje zarówno projekty pilotażowe, jak i komercyjne. Interaktywne cyfrowe narzędzie obejmuje ponad 200 projektów z 10 krajów. Więcej o tym w artykule: Pierwsza mapa europejskich projektów agrosolarnych.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.