Wirtualny prosument jeszcze nie teraz. Ministerstwo potwierdza

Wirtualny prosument jeszcze nie teraz. Ministerstwo potwierdza
Pixabay

Do ustawy o odnawialnych źródłach energii mają zostać wprowadzone regulacje przesuwające termin wejścia w życie przepisów dotyczących wirtualnego prosumenta.

W najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje przesunięcie terminu wprowadzenia koncepcji wirtualnego prosumenta, która umożliwia wytwarzanie energii w instalacji oddalonej od odbiorcy energii i pomniejszanie w ten sposób kosztów energii zużywanej w jego punkcie poboru.

Zgodnie z obowiązującą definicją, zawartą w ustawie o OZE, wirtualny prosument to:

REKLAMA

Odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w instalacji odnawialnego źródła energii przyłączonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w innym miejscu niż miejsce dostarczania energii elektrycznej do tego odbiorcy, która jednocześnie nie jest przyłączona do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej za pośrednictwem wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku wielolokalowego, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wytwarzanie to nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej.

Zgodnie z nadal obowiązującymi przepisami wirtualny prosument miał wejść w życie na początku przyszłego miesiąca. Prawdopodobnie tak się jednak nie stanie.

REKLAMA

Od kiedy wirtualny prosument?

Przepis zawarte w najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o OZE zakładają przesunięcie terminu wprowadzenia wirtualnego prosumenta o rok – na 2 lipca 2025 r.

Resort klimatu tłumaczy, że instytucja prosumenta wirtualnego energii odnawialnej jest nierozerwalnie związana z funkcjonowaniem Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii (CSIRE). Ta kompleksowa baza danych krajowego rynku energii pierwotnie miała zostać wdrożona w połowie 2024 r., jednak jej implementacja została przesunięta na połowę przyszłego roku.

CSIRE ma służyć do przetwarzania informacji o krajowym rynku energii na potrzeby realizacji procesów rynkowych oraz wymiany informacji między użytkownikami systemu elektroenergetycznego. Nad jego wdrożeniem pracuje operator krajowego systemu elektroenergetycznego, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Według urzędników ministerstwa nie jest możliwe prowadzenie rozliczeń prosumenta wirtualnego bez funkcji przetwarzania informacji o rynku energii w systemie CSIRE.

Zmiany w net-billingu

Opublikowany na rządowych stronach projekt nowelizacji ustawy o OZE zawiera także istotne zmiany w zasadach rozliczeń prosumentów objętych systemem net-billing. Chodzi między innymi o zwiększenie wartości tzw. depozytu prosumenckiego, który jest naliczany za energię oddawaną do sieci przez prosumentów. Dotychczasowi użytkownicy mikroinstalacji korzystający z net-billingu mają ponadto uzyskać możliwość wyboru ceny, po jakiej rozliczana jest energia oddawana do sieci. Więcej na ten temat w artykule: Net-billing będzie bardziej opłacalny. Ministerstwo odkryło karty.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.