W Stargardzie powstaje jedna z największych w kraju farm PV

W Stargardzie powstaje jedna z największych w kraju farm PV
Q Cells press

Za kilka tygodni w Stargardzie Szczecińskim zakończy się budowa jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych. Inwestor gminna spółka wodociągowa realizuje ten projekt dzięki pozyskaniu unijnej dotacji.

Miejskie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Stargardzie będzie wkrótce zasilane energią produkowaną przez farmę fotowoltaiczną o mocy 1,89 MW, na którą złoży się 7148 modułów fotowoltaicznych.

Energia produkowana przez farmę fotowoltaiczną będzie wykorzystywana na potrzeby oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody. Roczna produkcja energii szacowana jest na 1,8 GWh.

REKLAMA

Efekt ekologiczny, jaki ma zostać osiągnięty dzięki tej inwestycji, to ograniczenie emisji Co2 o prawie 1500 ton rocznie.

Wykonawcą instalacji jest konsorcjum firm ML System i Inprofant Sanok. Ta pierwsza spółka ostatnio weszła na Giełdę Papierów Wartościowych i specjalizuje się w instalacjach zintegrowanych z elewacjami budynków w ramach tzw. BIPV (Building Integrated Photovoltaics).

REKLAMA

Koszt inwestycji ma wynieść brutto 12,042 mln zł, w tym unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego wynosi ok. 8,337 mln zł.

Umowa dofinansowania została podpisana jeszcze pod koniec 2016 r. w władzami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, który wówczas odpowiadał za procedowanie konkursów na dotacje na ekologiczne inwestycje w ramach zachodniopomorskiego RPO.

Przyjęto wówczas, że prace zostaną zrealizowane już do końca 2017 r.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.