MIT i Masdar Institute opracowały ogniwo PV o sprawności 35 proc.

MIT i Masdar Institute opracowały ogniwo PV o sprawności 35 proc.
Wielozłączowe ogniwo fotowoltaiczne w technologii "step cell". Fot. MIT

Naukowcy z jednej z najważniejszych technicznych uczelni na świecie, Massachusetts Institute of Technology (MIT), opracowali we współpracy z arabskim Masdar Institute ogniwo fotowoltaiczne o rekordowej sprawności.

Opracowane przez MIT i Masdar ogniwo (na zdjęciu) zostało wykonane w technologii wielozłączowej, co umożliwiło podniesienie sprawności do rekordowego poziomu 35 proc. W komunikacie na ten temat nie podaje się jednak rozmiarów testowanego ogniwa. 

Do budowy ogniwa wykorzystano warstwę krzemową oraz warstwy GaAsP. Obie warstwy mają odpowiadać za absorpcję różnych rodzajów fotonów.

REKLAMA
REKLAMA

Wcześniej wykonane w technologii wielozłączowej, wysokowydajne ogniwa zostały opracowane również w innych laboratoriach, jednak technologia wielozłączowa, ze względu na relatywnie wyższe koszty produkcji, nie znalazła jak na razie szerszego zastosowania w przemyśle fotowoltaicznym.

MIT zapewnia, że opracowane przez niego ogniwo, określane mianem „step cel”, jest tańsze w produkcji, dzięki czemu rosną szanse na wykorzystanie nowej technologii na rynku.

W planach jest utworzenie nowej spółki, która zajmie się komercjalizacją opracowanego rozwiązania. Naukowcy z MIT i Masdar oceniają, że nowa technologia będzie gotowa do wykorzystania w przemyśle w ciągu roku lub dwóch i ma wypełnić niszę pomiędzy ogniwami o wyższej i niższej sprawności. 

gramwzielone.pl