Pierwszy kilometr solarnej drogi powstaje we Francji

Pierwszy kilometr solarnej drogi powstaje we Francji
Fot. Wattway/Colas

W Orne na północy Francji rozpoczęła się budowa pierwszego kilometra drogi, której powierzchnia będzie się składać ze specjalnie opracowanych w tym celu paneli fotowoltaicznych. Budowę zainaugurowała francuska minister energii Segolene Royal, która jest wielkim zwolennikiem tego rozwiązania.

Droga, której budowa rozpoczęła się w tym tygodniu we Francji, będzie mieć długość 1 km i szerokość 2 m. Pokryje powierzchnię 2,8 tys. m2.

Francuski koncern Colas, do którego należy firma Wattway pracująca nad solarnymi drogami, zapewnia, że pierwszy, pilotażowy odcinek będzie gotowy do grudnia br.

REKLAMA

Solarna droga będzie podłączona do sieci elektroenergetycznej firmy Enedis i ma oddawać do niej przeciętnie 17,9 MWh energii elektrycznej, co ma wystarczać do zasilenia publicznego oświetlenia dla 5-tysięcznego miasta.

Francuska minister energii Ségolène Royal, która uczestniczyła w oficjalnym rozpoczęciu budowy, wielokrotnie zapewniała, że solarne drogi staną się elementem francuskiej transformacji energetycznej.

REKLAMA

W sierpniu br. Ségolène Royal oficjalnie otworzyła fabrykę paneli fotowoltaicznych, które mają posłużyć do budowy solarnych dróg. Fabryka jest zlokalizowana w miejscowości Tourouvre położonej w regionie Normandii. Właścicielem technologii solarnych dróg i fabryki w Tourouvre jest Wattway. 

W Tourouvre już w przyszłym roku mają powstawać specjalne panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni do 5 tys. m2, przy czym powierzchnia pojedynczego panelu ma wynosić od 10 m2 do 50 m2. Wattway ma już przyjmować na nie zamówienia, a od przyszłego roku mają zostać włączone do oferty firmy Colas.

Podstawą technologii francuskiej firmy są ogniwa krzemowe, które mają wytrzymywać obciążenia generowane przez każdy rodzaj transportu i które będzie można zastosować na już istniejących drogach. Francuzi zakładają, że żywotność takich paneli wyniesie przynajmniej 10 lat. Będzie ona jednak zależeć od natężenia ruchu pojazdów, które będą poruszać się po solarnych drogach. Przy mniejszym ruchu panele mają działać przez około 20 lat.

Francuski rząd chce zmodernizować docelowo 1000 km dróg, pokrywając je panelami PV. Produkowana przez nie energia miałaby zaspokoić zapotrzebowanie na energię 5 mln osób, czyli ok. 8 proc. francuskiej populacji.

W styczniu br. francuski dziennik „Le Monde” informował, że Ségolène Royal chce sfinansować realizację swojego pomysłu poprzez podniesienie podatków od paliw, co w jej opinii byłoby „normalne” biorąc pod uwagę spadek cen ropy. Dzięki temu budżet programu solarnych dróg miałby wzrosnąć o około 200-300 mln euro. 

red. gramwzielone.pl