Dania: wyniki transgranicznej aukcji dla fotowoltaiki

Dania: wyniki transgranicznej aukcji dla fotowoltaiki
Q Cells press

Duńska Agencja Energetyczna ogłosiła wyniki aukcji dla fotowoltaiki, w której oprócz projektów realizowanych w Danii można było zgłaszać projekty, które miałyby powstać w Niemczech. Wcześniej podobną, transgraniczną aukcję, do której można było zgłosić projekty planowane po duńskiej stronie, przeprowadzili Niemcy.

Aukcję dla fotowoltaiki Duńczycy przeprowadzili 8 grudnia, a teraz podali jej wyniki. Wsparcie przyznano dla projektów PV o łącznej mocy 21,6 MW. Aukcja miała charakter pilotażowy ze względu na swój transgraniczny charakter. 

Aukcję otwarto także dla projektów, które miałyby powstać po niemieckiej stronie duńsko-niemieckiej granicy. Dla takich projektów przeznaczono jednak tylko potencjał 2,4 MW, a żaden „niemiecki” projekt nie został zgłoszony do aukcji.

REKLAMA

W sumie do aukcji zgłoszono 36 projektów o łącznej mocy 79,45 MW, a wsparcie przyznano dla 9 projektów, każdy o mocy 2,4 MW.

W ramach duńskiego systemu wsparcia operatorzy tych elektrowni będą otrzymywać za sprzedawaną energię premię ponad cenę rynkową. Wysokość premii ustalono zaledwie na 0,1289 DKK/kWh, czyli około 0,08 PLN/kWh.

Duńska Agencja Energetyczna komentuje, że uzyskane w aukcji ceny to dowód na to, że fotowoltaika „może konkurować z najtańszymi źródłami energii odnawialnej”. 

Wsparcie będzie przysługiwać przez okres 20 lat i ma ono kosztować w sumie 2,8 mln DKK, czyli około 1,67 mln PLN.

REKLAMA

Umowy ze zwycięzcami aukcji mają zostać podpisane w najbliższych dniach.

Niemiecko-duńska współpraca w zakresie organizacji aukcji dla OZE to pierwszy taki przypadek w Europie.

Zgodnie z prawem UE, warunkiem umożliwienia udziału w aukcji projektu z kraju sąsiedniego jest podpisanie bilateralnej, międzyrządowej umowy, a także udostępnienie proporcjonalnych warunków dla inwestorów z obu krajów. Konieczny jest także fizyczny przesył kupionej w sąsiednim kraju energii odnawialnej.

Zgodnie z zasadami transgranicznych aukcji, które promuje Komisja Europejska, takie aukcje powinny odbywać się na zasadzie wzajemności.

W aukcji niemieckiej, której wyniki ogłoszono kilka dni temu i w której do podziału był potencjał na poziomie 50 MW, wygrały wyłącznie projekty, które mają powstać w Danii i w przypadku których cena za energię wyniesie 53,8 EUR/MWh, czyli około 238,5 PLN/MWh.

W tej aukcji zastosowano alternatywny model ustalania ceny tzw. uniform pricing, w którym zwycięskie projekty otrzymują jednakową cenę za energię, która odpowiada cenie najdroższej, zakwalifikowanej do realizacji oferty – w przeciwieństwie do organizowanych w Niemczech, pozostałych aukcji, w których stosuje się model wynagradzenia na zasadzie tzw. pay-as-bid, zgodnie z którym zwycięzcy aukcji zagwarantują sobie sprzedaż energii po cenie, którą sami zaoferowali.

red. gramwzielone.pl