Holendrzy postawią ekrany akustyczne z paneli fotowoltaicznych

Holendrzy postawią ekrany akustyczne z paneli fotowoltaicznych
Fot. Heijmans

Holenderski rząd poinformował, że przygotuje przetarg dotyczący budowy barier akustycznych, do których konstrukcji zostaną wykorzystane panele fotowoltaiczne. Pierwsza, pilotażowa instalacja tego typu w Holandii już powstaje.

Holenderska rządowa agencja Rijksvastgoedbedrijf poinformowała, że jeszcze w tym miesiącu ogłosi postępowanie mające skutkować wyborem inwestora, który postawi bariery akustyczne przy autostradzie A58, w pobliżu miasta Etten-Leur w południowej części kraju, składające się z paneli fotowoltaicznych.

Zwycięzca przetargu uzyska prawo do eksploatowania „solarnych” ekranów akustycznych na okres 20 lat. Do ich budowy nie będą konieczne zmiany lokalnych planów zagospodarowania.

REKLAMA

Jaka może być produktywność paneli fotowoltaicznych postawionych pionowo jako ekrany akustyczne? Z programu PVGIS-classic wynika, że w lokalizacji Etten-Leur roczny uzysk energii z 1 kW przy modułach ukierunkowanych w stronę południową i ustawionych pod optymalnym kątem nachylenia ok. 35 st. roczna produkcja energii może wynieść ok. 0,9 MWh. Natomiast przy modułach ustawionych na południe pod kątem 90 st. produkcja wyniosłaby ok. 0,6 MWh.

Pod koniec ubiegłego roku plan budowy pilotażowej instalacji fotowoltaicznej w ramach akustycznej osłony innej holenderskiej autostrady A50, koło Uden, ogłosiła lokalna firma budowlana Heijmans.

Decyzję o tej inwestycji poprzedzono analizą, w której wykonanie – obok Heijmans – zaangażowały się holenderskie uczelnie, instytuty naukowe i firmy. Wyniki tej analizy pokazały, jak optymalnie wykorzystać fotowoltaikę jako element infrastruktury tworzącej bariery akustyczne przy drogach i okazały się na tyle obiecujące, że przystąpiono do realizacji pilotażu.

Przewidziano postawienie 68 ekranów akustycznych, wysokich na 5 metrów i rozlokowanych na długości łącznie 400 metrów.

Zdecydowano się na wykorzystanie w tej instalacji ustawionych w orientacji wschód-zachód dwustronnych modułów fotowoltaicznych w celu zwiększenia uzysków energii.

Heijmans szacuje, że produkowana przez nie energia będzie odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez ok. 40-60 gospodarstw domowych.

Rijkswaterstaat poinformował, że będzie przyglądać się efektom pracy tej instalacji w kontekście budowy kolejnych „solarnych” ekranów akustycznych.

REKLAMA

Budowa tej instalacji miała rozpocząć się na początku tego roku, a jej uruchomienie zaplanowano na koniec 2018 r.

Holendrzy chcą przeznaczyć pod rozwój fotowoltaiki także akweny wodne. Największą w kraju pływającą farmę fotowoltaiczną buduje lokalna społeczność energetyczna z gminy Lingewaard położonej na południu Holandii.

Wiadomo, że instalacja zajmie powierzchnię około 2,5 hektara, a jej moc wyniesie 1,845 MW, na co złoży się 6150 paneli fotowoltaicznych. Roczną produkcję energii elektrycznej szacuje się na 1,8 GWh, co odpowiada konsumpcji generowanej przez około 600 gospodarstw domowych.

Według oficjalnych statystyk holenderskiego rządu, w ubiegłym roku w Holandii przyłączono do sieci instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 700 MW, a potencjał fotowoltaiki w tym kraju wzrósł do ok. 2,7 GW.

Holandia coraz wyraźniej stawia na źródła odnawialne, co potwierdza m.in. ostatnia deklaracja władz tego kraju, które zwiększyły cel udziału morskiej energetyki wiatrowej w krajowym miksie energetycznym do roku 2030 aż do 40 proc. 

W tym roku holenderski rząd ogłosił plan wycofania się z produkcji energii z węgla do roku 2030.

Więcej na temat nowej strategii energetycznej Holandii w artykule: Holendrzy zamkną elektrownie węglowe. Tak chcą je zastąpić.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.