Na setkach farm mleczarskich w Holandii pojawią się instalacje PV

Na setkach farm mleczarskich w Holandii pojawią się instalacje PV
Fot. FrieslandCampina

Holenderski koncern mleczarski FrieslandCampina wyposaży budynki współpracujących z nim rolników w instalacje fotowoltaiczne. W planie jest budowa aż 772 systemów PV, pod których instalację idealnie nadają się duże dachy gospodarstw rolnych.

FrieslandCampina wylicza, że na farmach rolników będących jego poddostawcami zostanie zainstalowanych w sumie 840 tys. modułów fotowoltaicznych, które mają produkować energię w ilości odpowiadającej połowie zapotrzebowania całej grupy.

Co więcej, dotąd już 2,2 tys. podmiotów wchodzących w skład holenderskiego koncernu zainstalowało niezależnie panele fotowoltaiczne.

REKLAMA

Holenderska grupa mleczarska powołuje się na badania uniwersytetu w Amsterdamie, który wylicza, że wykorzystanie pod fotowoltaikę wszystkich powierzchni dachowych należących do członków FrieslandCampina umożliwiłoby wytwarzanie energii pokrywającej nawet 12 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Holandii.

FrieslandCampina jest beneficjentem subsydiów w ramach rządowego programu SDE+ (Stimulering Duurzame Energieproductie), z którego dofinansowanie jest przeznaczane na produkcję energii słonecznej.

Tylko pozyskane w ubiegłym roku dotacje z tego programu w wysokości 200 mln euro mają umożliwić montaż w sumie 416 tys. paneli fotowoltaicznych na dachach 310 farm mlecznych. Powierzchnia wszystkich dofinansowanych wówczas instalacji wyniesie około 670 tys. m2 i zmniejszą one zapotrzebowanie na energię zakładów z grupy FrieslandCampina o około 20 proc. Prognozowany uzysk energii ma odpowiadać zapotrzebowaniu na energię około 33 tys. holenderskich gospodarstw domowych.

FrieslandCampina chce, aby docelowo całe zapotrzebowanie na energię jej zakładów było pokrywane energią pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Holenderska grupa podkreśla, że przeciętnej wielkości gospodarstwo mleczarskie posiada dachy, które mogą pomieścić instalację fotowoltaiczną produkującą energię w ilości odpowiadającej jego zapotrzebowaniu.

Aby zachęcić rolników zrzeszonych w holenderskiej grupie do korzystania z czystej energii, FrieslandCampinaoferuje im bonusy w wysokości 10 euro za każdą unikniętą tonę wyemitowanego CO2.

FrieslandCampina współpracuje z firmą GroenLeven, która montuje elektrownie fotowoltaiczne u rolników posiadających dachy wielkości przynajmniej 1 tys. m2, a następnie odpowiada za ich sfinansowanie oraz utrzymuje własność już na etapie operacyjnym.

REKLAMA

W zamian za udostępnienie dachu, rolnikom przysługuje roczny bonus w wysokości 3-4 euro za zamontowany panel. Jednocześnie mogą odbierać produkowaną energię, a pozostała część jest odkupowana przez FrieslandCampina w celu zasilenia m.in. obiektów biurowych.

GroenLeven deklaruje, że do końca tego roku wykona 50 pierwszych instalacji na farmach mleczarskich działających w ramach grupy FrieslandCampina, a od początku przyszłego roku będzie wykonywać 20 instalacji tygodniowo.

Rolnikom przysługuje też co roku prawo do odkupienia instalacji fotowoltaicznej wraz z przypisanymi do niej subsydiami w ramach programu SDE+.

Celem programu SDE+ jest przyznawanie subsydiów na pokrycie różnicy między rynkowymi cenami energii, a kosztem jej wytworzenia z OZE. Program obejmuje instalacje o mocy przynajmniej 15 kW. Dotacje są przyznawane na okres 8, 12 lub 15 lat w zależności od rodzaju instalacji. 

W pierwszym tegorocznym naborze wniosków w programie SDE+ do wsparcia zakwalifikowano projekty na łączną moc 2,3 GW, z czego 1,7 GW przypada na fotowoltaikę mającą zagospodarować 57 proc. dostępnego budżetu.

Na podstawie tegorocznej rundy programu SDE+ wsparcie w łącznej wysokości 3,6 mld euro obejmie w sumie 3899 zgłoszonych projektów. Obok 3744 instalacji fotowoltaicznych dofinansowanie trafi także do inwestorów planujących budowę m.in. 50 instalacji biomasowych, 45 farm wiatrowych, a także 22 systemów kolektorów słonecznych.

W ramach programu SDE+, który jest realizowany w Holandii już od 10 lat, wsparcie przyznano dotąd dla projektów fotowoltaicznych na łączną moc 6,6 GW – mimo, że w pierwszych latach fotowoltaika nie odgrywała w nim istotnej roli.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.