Fotowoltaika dostarczy najtańszą energię na Jamajce

Fotowoltaika dostarczy najtańszą energię na Jamajce
Fot. Eiffage

Francuski deweloper Neoen ten sam, który ma na koncie m.in. budowę największej farmy fotowoltaicznej w Europie czy realizację wraz z Teslą największego na świecie bateryjnego magazynu energii  tym razem postawi największą elektrownię PV na Jamajce. Jej uruchomienie istotnie zmniejszy zależność wyspy od ropy.

Głównym udziałowcem elektrowni fotowoltaicznej o mocy 51,5 MW, która powstaje na Jamajce, jest francuski producent zielonej energii Neoen, a finansowanie projektu w wysokości 64 mln dol. zapewnił m.in. francuski fundusz inwestycji rozwojowych Proparco oraz holenderski fundusz FMO.

Elektrownia PV o nazwie „Paradise Park” powstanie w regionie Westmoreland, położonym na południowo-zachodnim krańcu wyspy, ponad 150 kilometrów na zachód od Kingston – stolicy Jamajki.

REKLAMA

Generalnym wykonawcą „Paradise Park” jest konsorcjum, w którego skład wchodzi Eiffage Energía, hiszpańska spółka zależna z grupy Eiffage, a także francuski Schneider Electric. Wartość kontraktu wynosi niemal 55 milionów euro.

Produkcja energii ma rozpocząć się w pierwszej połowie 2019 roku i będzie ona sprzedawana do publicznego operatora systemu energetycznego Jamajki po zagwarantowanej na 20 lat cenie 85 USD/MWh. Taką stawkę Neoen zapewnił sobie w ramach aukcji przeprowadzonej przez krajowego regulatora, oferując najniższą cenę za energię spośród kilkunastu inwestorów.

Neoen zapewnia, że farma fotowoltaiczna, którą zbuduje na Jamajce, będzie produkować najtańszą energię, jaka kiedykolwiek była dostarczana mieszkańcom wyspy.

Zgodnie z założeniami strategii energetycznej Jamajki, udział energii ze źródeł odnawialnych w ogólnej produkcji energii elektrycznej na wyspie ma wzrosnąć z 5 proc. w 2008 roku do 20 proc. w 2030 roku. W 2008 roku energia ze źródeł odnawialnych pochodziła jeszcze tylko z elektrowni wodnych i farm wiatrowych, jednak od tamtego czasu powstał tam szereg mniejszych instalacji fotowoltaicznych, a także jedna większa elektrownia PV o mocy 28 MW.

REKLAMA

W tym samym okresie udział energii generowanej z ropy naftowej na Jamajce ma zmniejszyć się z 95 proc. w 2008 roku do 30 proc. w 2030. Docelowo w 2030 roku tzw. miks energetyczny Jamajki ma zostać istotnie zdywersyfikowany i powinna pojawić się w nim także energia wytwarzana z gazu ziemnego (42 proc.) i pozostałych źródeł (8 proc.).

Neoen inwestuje w odnawialne źródła energii od roku 2008. Od tamtego czasu zrealizował na całym świecie instalacje o łącznej mocy ok. 2 GW, a także posiada projekty na 1 GW. Oprócz wybudowania największej europejskiej farmy fotowoltaicznej o mocy 300 MW w Cestas koło Bordeaux, francuski deweloper postawił razem z Teslą największy na świecie bateryjny magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh, który znajduje się w Australii.

Firma Eiffage Energía, która zbuduje dla Neoen farmę fotowoltaiczną na Jamajce, dotąd zrealizowała elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 1,5 GW. Jest wśród nich zrealizowana w 2015 r. dla Neoen elektrownia PV w Cestas.

W ubiegłym roku Eiffage zbudował elektrownię solarną „Quilapilún” o mocy 110 MW w Chile w pobliżu stolicy kraju Santiago. Natomiast w tym roku Eiffage ukończy budowę elektrowni solarnej „Huatacondo” o mocy 98 MW, która powstaje na chilijskiej pustyni Atakama, a ponadto sfinalizuje budowę elektrowni PV o mocy 30 MW w Senegalu, a także jeszcze większej instalacji o mocy 50 MW w Mauretanii.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.