Kolejny inwestor z Litwy szuka przejęć na polskim rynku OZE

Kolejny inwestor z Litwy szuka przejęć na polskim rynku OZE
Foto. Greencells Group

Litewski państwowy koncern energetyczny Lietuvos Energija analizuje przejęcie firm działających na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. Po sfinalizowaniu tych transakcji dołączyłby do innych inwestorów z Litwy, którzy już budują w naszym kraju farmy fotowoltaiczne.

Litewski koncern energetyczny Lietuvos Energija już od kilku miesięcy sygnalizuje wejście na polski rynek odnawialnych źródeł energii, aby w ten sposób realizować swój cel zakładający budowę w regionie potencjału OZE na poziomie 400 MW.

W lipcu Litwini zakończyli kolejną emisję obligacji, pozyskując na inwestycje 300 mln euro. Poprzednią emisję obligacji – również na 300 mln euro – zrealizowano w ubiegłym roku.

REKLAMA

Państwowy koncern energetyczny z Litwy ma zainwestować w latach 2018-2030 około 6,2 mld euro, przeznaczając 45 proc. tej kwoty w wytwarzanie z odnawialnych źródeł energii, a 39 proc. na inwestycje w dystrybucję.

Teraz, jak informuje „Puls Biznesu”, Lietuvos Energija ma analizować przejęcia dwóch polskich firm realizujących projekty w energetyce wiatrowej lub fotowoltaice.

Zainteresowanie litewskich inwestorów mnie nie dziwi. Po pierwsze, ich rząd strategicznie wspiera trend związany z inwestowaniem w odnawialne źródła, a Lietuvos Energija ma mandat do szukania celów do przejęcia w Polsce. Po drugie, na polskim rynku jest teraz wiele podmiotów, które rozglądają się za nowymi właścicielami – mówi cytowany przez „Puls Biznesu” menedżer z branży wiatrowej.

REKLAMA

Litewska energetyka ma zresztą mocne wsparcie ze strony swojego rządu. Zgodnie ze strategią przyjętą przez Wilno, do roku 2030 źródła odnawialne mają odpowiadać za 45 proc. litewskiego miksu wytwarzania, a w roku 2050 – już za 80 proc. Kluczowa rola ma przypaść energetyce wiatrowej, której udział w krajowym wytwarzaniu zielonej energii ma wynieść nie mniej niż 55 proc. w roku 2030 i co najmniej 65 proc. w roku 2050.

Jeśli Lietuvos Energija zdecyduje się na przejęcie firm działających na polskim rynku energetyki odnawialnej, dołączy do innych inwestorów z Litwy, którzy już mocno zaangażowali się w inwestycje w OZE w Polsce, realizując projekty fotowoltaiczne posiadające zagwarantowane wsparcie w ramach dotychczas przeprowadzonych aukcji.

Litewski Modus Energy rozwija w naszym kraju projekty naziemnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 56 MW, na które chce wydać w sumie ponad 50 mln euro.

Z kolei inny litewski inwestor Sun Investment Group (SIG) realizuje w Polsce 43 projekty elektrowni fotowoltaicznych o mocy około 1 MW każda. SIG uruchomił już pierwszą farmę fotowoltaiczną w Gralewie w województwie warmińsko-mazurskim i zakłada, że do końca 2018 r. uruchomi co najmniej 25 elektrowni PV. Ale to nie koniec planów litewskiej spółki na polskim rynku. Więcej na ten temat w wywiadzie z Rafałem Rzeszotarskim, dyrektorem generalnym Sun Investment Group Poland: Przynajmniej 100 MW w nowych projektach PV rocznie [wywiad].

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o