Hale Amazona zasili fotowoltaika i bateryjne magazyny energii

Hale Amazona zasili fotowoltaika i bateryjne magazyny energii
Fot. Amazon

To będzie kolejna ogromna dachowa instalacja fotowoltaiczna, która zasili europejskie centrum logistyczne amerykańskiego potentata. Amazon już w kilka lat temu ogłosił, że docelowo przejdzie wyłącznie na energię ze źródeł odnawialnych.

Brytyjskie media poświęcone tematyce odnawialnych źródeł energii informują o przygotowaniach do budowy ogromnej dachowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 4,074 MW na dachach centrum logistycznego Amazona w mieście Tilbury.

„Solar Power Portal” podaje, że na ten potencjał złoży się ponad 15 tys. modułów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy 270 W, które ma dostarczyć chiński producent Jinko Solar i które obsłużą 82 falowniki od Huawei.

REKLAMA

Obecnie projekt jest na etapie uzyskiwania zgody od lokalnych władz, która jest wymagana po zmianach przepisów planistycznych w przypadku dachowych instalacji przekraczających moc 1 MW.

Ta elektrownia fotowoltaiczna ma wesprzeć pracę już istniejącej, mniejszej instalacji, która znajduje się na dachach hal Amazona w Tilbury.

Dodatkowo infrastrukturę Amazona w Tilbury będzie zasilać bateryjny magazyn energii o mocy 3,77 MW złożony z Powerpacków Tesli (nie podano ich łącznej pojemności). Ich zadaniem będzie m.in. zapewnianie mocy w czasie szczytowego zapotrzebowania.

Wiadomo, że cała energia z fotowoltaiki ma być konsumowana na miejscu. Roczny pobór energii infrastruktury Amazona w Tilbury wynosi około 20 GWh, a nowy system fotowoltaiczny ma produkować w skali roku ok. 3,5 GWh. Amerykański koncern chce zaspokajać z fotowoltaiki ok. 18 proc. zapotrzebowania swojego brytyjskiego centrum.

Podobne instalacje, ale o mniejszych rozmiarach, Amazon ma planować także w innych lokalizacjach w Wielkiej Brytanii.

W centrum logistycznym w Daventry amerykański koncern chce zainstalować system PV o mocy 590 kW, na co złoży się niemal 2,2 tys. modułów JA Solar, a także 12 falowników Huawei.

REKLAMA

Inna instalacja fotowoltaiczna w centrum w Doncaster, którą chce uruchomić Apple, ma osiągnąć moc ponad 2 MW. Z kolei w Rugeley pracę infrastruktury Amazona ma wspomagać system PV o mocy niemal 250 kW.

Wcześniej, na przełomie 2017 i 18 r. na dachach hal Amazona, które powstały we włoskiej Bolonii, uruchomiono system fotowoltaiczny, którego moc wynosi 965 kW. Powierzchnia tej instalacji sięga 5,23 tys. m2, a jej wykonawca, włoska firma Enneray, wyliczył, że stopa zwrotu z inwestycji wyniesie ok. 11,4 proc.

Dla Amazona to kolejna inwestycja w OZE. Rok temu amerykański koncern uruchomił położoną w Teksasie farmę wiatrową Amazon Wind Farm Texas o mocy 253 MW, która ma produkować w skali roku ponad 1 TWh energii elektrycznej.

Wcześniej największa farma wiatrowa w portfelu Amazona znajdowała się w Północnej Karolinie. Jej mocy wynosi 208 MW. Uruchomiono ją pod koniec 2016 roku i ma produkować rocznie 670 GWh energii elektrycznej. Amerykański koncern ma jeszcze kilka innych farm wiatrowych, których moc przekracza w każdym przypadku 100 MW. 

Z kolei największa farma fotowoltaiczna w portfolio Amazona posiada moc 80 MW i znajduje się w Accomack w stanie Virginia. Uruchomiono ją w październiku 2016 roku i ma produkować w skali roku 170 GWh energii elektrycznej.

Jeszcze większa farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW ma zostać wkrótce uruchomiona w tym samym stanie i ma produkować około 210 GWh energii elektrycznej rocznie.

Amazon ogłosił, że na koniec 2016 roku udział OZE w konsumowanej przez niego energii wynosił ponad 40 proc. Na koniec 2017 r. miało to być ponad 50 proc., a docelowo cały amerykański koncern ma być zasilany wyłącznie energią odnawialną – produkowaną z własnych instalacji lub kupowaną na podstawie długookresowych umów PPA zawartych z właścicielami elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.