Druga aukcja dla wiatru i PV w Niemczech. Nowy warunek

Druga aukcja dla wiatru i PV w Niemczech. Nowy warunek
Fot. Projekt-Solartechnik

Niemcy przeprowadzą drugą aukcję, w której o wsparcie będą konkurować jednocześnie inwestorzy planujący budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. W pierwszej tego rodzaju aukcji w historii niemieckiego systemu wsparcia dla OZE bezkonkurencyjna okazała się fotowoltaika.

Niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur ogłosił, że oferty w drugiej aukcji dla wiatru o jednostkowej mocy projektów minimum 0,75 MW oraz fotowoltaiki o jednostkowej mocy w 0,75 MW – 10 MW będzie można składać do 2 listopada. Do podziału jest 200 MW, a w składanych ofertach nie można przekroczyć ceny wynoszącej 87,5 EUR/MWh.

Dla wygranych ofert zostanie zastosowany standardowo model wynagrodzenia tzw. pay-as-bid, w którym inwestor będzie mógł sprzedawać energię w okresie 20 lat po cenie, którą zaproponował w aukcji.

REKLAMA

W pierwszej mieszanej aukcji dla inwestorów planujących budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, która odbyła się w Niemczech w tym roku, złożono oferty na energię z 18 projektów farm wiatrowych i 36 fotowoltaicznych.

Wsparciem w postaci rządowych gwarancji na zakup energii po cenach zaoferowanych przez inwestorów objęto 32 projekty na łączną moc ok. 210 MW – wszystkie wygrane oferty dotyczą budowy wyłącznie elektrowni fotowoltaicznych. Skutecznie swoje oferty złożyły firmy m.in. EnBW, Enerparc, juwi, IBC Solar, a także Vattenfall.

W pierwszej niemieckiej łączonej aukcji dla wiatru i PV średnia cena dla zwycięskich ofert wyniosła 46,7 EUR/MWh. Najniższe złożone oferty opiewały na 39,6 EUR/MWh, a najwyższe, zakwalifikowane do wsparcia sięgnęły 57,6 EUR/MWh.

W drugiej tego rodzaju aukcji, która zostanie zakończona 2 listopada, szanse niektórych projektów zmniejszy warunek, zgodnie z którym w przypadku instalacji planowanych na terenie powiatów charakteryzujących się dużym nasyceniem odnawialnych źródeł energii, zgłoszona przez inwestorów cena zostanie automatycznie powiększona o dodatkową stawkę, która następnie zostanie odliczona od wynagrodzenia za sprzedawaną energię i zasili budżety operatorów sieci dystrybucyjnych na inwestycje w rozbudowę sieci.

REKLAMA

To automatycznie zmniejszy szansę danego projektu na wygranie aukcji, a takich powiatów Bundesnetzagentur zidentyfikowała niemal 100 z wszystkich 295.

Ten warunek nie będzie jednak stosowany w przypadku podłączenia instalacji bezpośrednio do sieci przesyłowej.  

Na realizację projektów fotowoltaicznych, które wygrają aukcję, Bundesnetzagentur daje 2 lata, a projektów wiatrowych – 2,5 roku.

Obecne niemieckie prawo dla odnawialnych źródeł energii przewiduje organizację co roku dwóch łączonych aukcji dla energetyki wiatrowej i solarnej, i udostepnienie w każdej do podziału 200 MW.  

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o