Rekordowa moc polikrystalicznych modułów PV

Rekordowa moc polikrystalicznych modułów PV
Fot. Canadian Solar

Chiński producent modułów fotowoltaicznych Canadian Solar wprowadza na rynek dwustronne, polikrystaliczne moduły fotowoltaiczne o nienotowanej dotąd mocy, która ma przekraczać 400 W. Dodatkową moc ma generować tylna strona modułów, a chiński producent zapewnia, że ich zastosowanie obniży nawet o kilka procent koszt produkcji energii w porównaniu do tradycyjnych modułów PV.

Canadian Solar rozpoczyna sprzedaż polikrystalicznych, dwustronnych modułów fotowoltaicznych PERC, których moc na przedniej stronie ma sięgać nawet 405 W. O ile takie sprawności wcześniej notowano już w przypadku standardowo wydajniejszych modułów monokrystalicznych, Canadian Solar zapewnia, że osiągnięcie takiej mocy na module polikrystalicznym to pierwszy taki przypadek.

Ponadto w nowym module Canadian Solar z serii BiHiKu dodatkowe nawet 30 proc. mocy ma być osiągane z wykorzystaniem jego tylnej strony.

REKLAMA

Niewątpliwą zaletą, zwłaszcza w przypadku inwestycji planowanych w lokalizacjach charakteryzujących się wysokimi temperaturami, ma być korzystny współczynnik temperatury +/- 0,37 proc./st. C., oznaczający wolniejszy spadek produktywności wraz z nagrzewaniem się modułów.

Canadian Solar zapewnia, że zastosowanie nowych modułów z serii BiHiKu oznacza obniżenie średniego kosztu produkcji energii w ujęciu LCOE o 4,5 proc. w porównaniu do systemów ze standardowymi modułami, a także zmniejszenie CAPEX-u średnio o 2,7 proc.

Zatrudniający ok. 12 tysięcy pracowników Canadian Solar to jeden z największych producentów modułów fotowoltaicznych na świecie. Od powstania, czyli od roku 2001, w swoich zakładach w Chinach, Wietnamie i Kanadzie wyprodukował moduły o łącznej mocy około 30 GW.

Chińska firma funkcjonuje także jako deweloper projektów fotowoltaicznych, zarządzający zrealizowanymi instalacjami o sumarycznej mocy 1,4 GW. Obecnie realizowane przez nią portfolio projektów sięga 8,9 GW, z czego 2,2 GW ma się znajdować na finalnym etapie przygotowań.

W minionym kwartale Canadian Solar sprzedał moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 1,7 GW wobec 1,374 GW sprzedanych modułów w pierwszym kwartale br. Przychody sięgnęły 650,6 mln dolarów wobec 1,42 mld USD we wcześniejszym kwartale, w którym wyniki mocno podbiła sprzedaż rozwijanych projektów. Zysk netto chińskiej firmy w drugim kwartale wyniósł 15,6 mln dolarów wobec zysku 43,4 mln USD za pierwszy kwartał br.

W połowie tego roku Canadian Solar posiadał linie mogące produkować w skali roku ogniwa fotowoltaiczne o mocy 5,45 GW, a także moduły o mocy 8,31 GW. W całym 2018 r. chińska firma chce sprzedać moduły o mocy 6-6,2 GW (ostatnią prognozę obniżono z wcześniej planowanego poziomu 6,6-7,1 GW).

Canadian Solar zapewnia, że jest jednym z najbardziej „bankowalnych” producentów modułów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Dwustronne moduły PV

Wcześniej osiągnięciami w rozwoju dwustronnych modułów fotowoltaicznych chwalił się inny chiński producent Longi Solar. Pod koniec ubiegłego roku chińskie Krajowe Centrum Nadzoru i Inspekcji Jakości Produktów Fotowoltaicznych (CPVT) opublikowało wyniki badań potwierdzających pobicie rekordu „dwustronności” (ang. bifaciality) przez monokrystaliczne ogniwa PERC firmy Longi Solar na poziomie 82,15 proc.

Longi zapewniało, że „dwustronność” w ogniwach PERC na rynku standardowo utrzymuje się na poziomie 75 proc. – taki sam podał Canadian Solar dla jego modułu BiHiKu.

Longi Solar wprowadził do swojej oferty dwustronny, monokrystaliczny moduł PERC (Hi-MO2) na targach SNEC 2017 w Szanghaju. Jak informowano, w produkcji masowej wydajność przedniej strony panelu przekracza 21,2 proc. Przy założeniu, że wydajność tylnej strony modułu zwiększa ogólną wydajność modułu o 10 proc., to całkowita moc dwustronnego modułu PERC może sięgnąć nawet 330 watów w modułach z 60 ogniwami, z czego 300 W to moc przedniej strony, a także 396 W w modułach 72-ogniwowych – w tym 360 W z przodu.

Także pod koniec ubiegłego roku chiński producent modułów Yingli Solar informował, że monitoring na zrealizowanej w Chinach z wykorzystaniem jego dwustronnych modułów farmie PV, po roku eksploatacji, potwierdził wyższe uzyski energii o 17 proc. w porównaniu do uzysków możliwych do osiągnięcia przy zastosowaniu modułów jednostronnych.

Producenci modułów fotowoltaicznych w tej nadal relatywnie nowej technologii deklarują wyższe uzyski energii o około 10-30 proc. w stosunku do modułów jednostronnych, podkreślając przy tym korzystniejszy współczynnik temperatury, który dodatkowo wpływa na relatywnie lepsze uzyski energii.

Efektywność tylnej strony modułów typu „bifacial” jest zależna od współczynnika albedo powierzchni, na której zostaną umieszczone. Dużo lepsze efekty daje umieszczenie takiej instalacji na jaśniejszych powierzchniach, charakteryzujących się wyższym współczynnikiem albedo, a więc odbijających więcej światła słonecznego.

W Europie dwustronne moduły PV chce produkować włoski koncern energetyczny Enel. W przyszłym roku maksymalna moc modułów, które powstaną na liniach produkcyjnych na Sycylii, ma sięgać 360 W, a rok później ma wzrosnąć do 395 MW. Więcej na ten temat w artykule: Nowa fabryka modułów w UE. Ich moc sięgnie niemal 400 W.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.