Technologia ML System ma pomóc w rozwoju organicznych ogniw PV

Technologia ML System ma pomóc w rozwoju organicznych ogniw PV
Fot. ML System

ML System, spółka technologiczna będąca liderem polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), otrzymała patent na wynalazek pod nazwą „Enkapsulant warstw aktywnych w ogniwach fotowoltaicznych III generacji”.

Jak zapewnia ML System, opatentowana technologia może być wykorzystywana we wszystkich ogniwach z grupy tzw. ogniw fotowoltaicznych III generacji, do których należą ogniwa perowskitowe, barwnikowe oraz wdrażane przez firmę ogniwa na bazie powłok z kropek kwantowych. Istotą tej innowacji jest szczelne zamknięcie ogniw trzeciej generacji (np. kropek kwantowych) w laminacie szyb i odizolowanie ich od czynników zewnętrznych.

Przyznany patent potwierdza naszą determinację w realizacji założeń dotyczących wdrożenia do masowej produkcji transparentnych szyb z powłokami z kropek kwantowych – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

REKLAMA

Ostatnio spółka z Podkarpacia informowała o udzieleniu praw ochronnych na dwa wzory użytkowe – szybę jedno- i dwukomorową. Z kolei w październiku ML System otrzymał patent na sposób wytwarzania modułów fotowoltaicznych z wykorzystaniem technologii kropek kwantowych.

ML System ma na swoim koncie 6 przyznanych patentów, a 11 wniosków patentowych ma czekać na rozpatrzenie.

REKLAMA

Wartość portfela zamówień ML System na 2018 r. wynosi 114 mln zł. W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. firma wypracowała 86,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, 11,2 mln zł EBITDA oraz 4,3 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost rok do roku odpowiednio o 237,5 proc., 60,5 proc. i 95,7 proc.

W IPO przeprowadzonym na przełomie maja i czerwca ML System pozyskał od inwestorów 34,6 mln zł. Zebrane środki spółka przeznacza na realizację projektów poszerzających ofertę produktową i rozwój technologii.

ML System to lider krajowego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), a zgodnie z raportem „Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021” polska firma należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie.

Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m kw. ML System na koniec trzeciego kwartału 2018 r. zatrudniał 138 osób, w tym 25 osób w dziale badawczym.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.