Suntech nie upadnie? Może znaleźć potężnego inwestora

Suntech nie upadnie? Może znaleźć potężnego inwestora
Siedziba Suntech. Suntech press

{więcej}Mimo wiadomości o upadłości Suntech, chiński potentat w branży producentów paneli fotowoltaicznych kontynuuje działalność, a jego zakupem podobno jest zainteresowany amerykański guru inwestorów Warren Buffet. 

Problemy Suntech powstały po tym, jak firma ta nie zdołała wykupić obligacji o wartości 541 mln dolarów. W efekcie w chińskim sądzie w mieście Wuxi – będącego jednocześnie siedzibą Suntech – znalazł się wniosek o uznanie niewypłacalności firmy. Chińska agencja informacyjna Xinhua szacuje, że Suntech jest winny 9 rodzimym bankom w sumie ok. 1,1 mld dolarów. 

Tymczasem w liście otrzymanym przez naszą redakcję od firmy Suntech czytamy, że chiński sąd upoważnił Suntech do kontynuowania działalności i przeprowadzenia restrukturyzacji, którą pokieruje powołany przez sąd administrator. Suntech informuje ponadto, że kontynuuje działalność produkcyjną, marketingową i handlową. 

REKLAMA
REKLAMA

Kolejny zwrot w sprawie czołowego producenta modułów fotowoltaicznych na świecie nastąpił w tym tygodniu wraz z informacją o zainteresowaniu przejęciem Suntech przez koncern MidAmerican Energy Holdings należący amerykańskiego miliardera Warrena Buffeta.

Chociaż informacja została podana wyłącznie przez media w Hong Kongu, bez wskazania jej źródła, jej pojawienie się spowodowało  niemal 30% wzrost ceny akcji Suntech.

Suntech w 2011 roku był globalnym liderem rynku producentów paneli fotowoltaicznych z wolumenem sprzedaży na poziomie ok. 2 GW. W ubiegłym roku stracił co prawda pozycję lidera na rzecz chińskiego JA Solar, ale dalej utrzymał się w pierwszej „trójce”. Suntech jako jedna z niewielu firm z branży PV jest notowana na amerykańskiej giełdzie Dow Jones. 
gramwzielone.pl