IMS zapowiada dynamiczny wzrost sprzedaży paneli PV

IMS zapowiada dynamiczny wzrost sprzedaży paneli PV
Oregon DOT, flickr cc-by-2.0

Gwałtowny spadek cen paneli słonecznych spowoduje dynamiczny rozwój globalnej branży solarnej w drugiej połowie 2011 roku – zapowiada IMS Research. {więcej}

Firma konsultingowa specjalizująca się w monitorowaniu światowego rynku fotowoltaiki prognozuje, że w III i IV kwartale tego roku wzrost sprzedaży paneli PV na świecie wyniesie 30%. Dzięki temu, sprzedaż modułów fotowoltaicznych w skali roku może osiągnąć poziom 23 gigawatów – zdaniem IMS.

Tymczasem analitycy rynku PV w Commerzbanku zapowiadają, że całoroczna sprzedaż modułów na świecie wyniesie ok. 20-21 GW.

REKLAMA
REKLAMA

– Jeszcze kilka miesięcy temu ceny paneli solarnych kształtowały się na poziomie 1,5-1,6€/W, a obecnie obserwujemy spadek do poziomu 1 – 1,05€ – komentował podczas targów Intersolar 2011 Ben Lynch, analityk Commerzbanku.

– Tak jak zakładaliśmy, ceny modułów PV w pierwszej połowie 2011 spadały w niewiarygodnie szybkim tempie – komentuje Sam Wilkinson z IMS Research. – Zaobserwowaliśmy, że uznani producenci sprzedają swoje panele w cenie nawet 1,02€/W. Tak znaczący spadek cen w połączeniu z wycofaniem się z redukcji stawek feed-in tariff przez rząd Niemiec spowoduje ożywienie rynku PV – dodaje.

Prognozowane ożywienie na niemieckim rynku solarnym jest postrzegane przez analityków rynku fotowoltaicznego jako kluczowy czynnik przemawiający za poprawą kondycji globalnej branży PV.

gr.