Niemcy: powstała "obywatelska farma solarna"

Niemcy: powstała "obywatelska farma solarna"
Conergy press

W niemieckim Sukow powstała ogromna farma fotowoltaiczna, w której udziały mogą kupić mieszkańcy miasta. Na jakich zasadach funkcjonuje „Citizen Solar Power Plant”? {więcej}

Projekt o nazwie „Citizen Solar Power Plant” to owoc wspólnej inicjatywy mieszkańców znajdującego się w północno-wschodnich Niemczech miasta Sukow. Farma słoneczna, która ma zostać uruchomiona jeszcze w tym miesiącu, składa się z 48 tysięcy modułów fotowoltaicznych, które zostały zaintalowane na powierzchni 31 hektarów.

Farma słoneczna, do której moduły PV dostarczyła firma IBC Solar, ma produkować rocznie 10,5 GWh energii elektrycznej, co powinno zaspokoić zapotrzebowanie na prąd generowane przez 3,6 tysiąca gospodarstw domowych.

REKLAMA
REKLAMA

W celu powierzenia mieszkańcom udziałów w farmie słonecznej IBC Solar stworzyła specjalny fundusz. Każdy zainteresowany wykupieniem udziałów będzie mógł wpłacić na jego konto kwotę minimum 5 tys. €.

W landzie Maklemburgia-Pomorze Przednie, w którym znajduje się Sukow, IBC Solar wybudował już trzy farmy fotowoltaiczne. „Citizen Solar Power Plant” jest jednak pierwszym tego rodzaju „obywatelskim” projektem w Niemczech.

gr.