REKLAMA
 
REKLAMA

Energia z morskiej farmy wiatrowej już zasila Bretanię

Energia z morskiej farmy wiatrowej już zasila Bretanię
fot. Iberdrola

We Francji ruszyła produkcja energii z pierwszej w tym kraju morskiej inwestycji Iberdroli. Farma wiatrowa hiszpańskiego koncernu została podłączona do krajowej sieci energetycznej zarządzanej przez operatora RTE.

Morska farma wiatrowa o nazwie Saint-Brieuc jest pierwszą tego typu instalacją Iberdroli we Francji. Jednocześnie jest to druga morska farma wiatrowa w tym kraju zasilająca krajowy system energetyczny pierwszą jest inwestycja Saint-Nazaire.

Iberdrola poinformowała o rozpoczęciu przesyłu wyprodukowanej przez farmę wiatrową energii do sieci. Będzie ona zasilać Bretanię, która po raz pierwszy skorzysta z energii z offshore. Docelowo farma wiatrowa pokrywać ma 9 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w tym regionie.

REKLAMA

Instalacja zbudowana przez hiszpańskiego potentata energetycznego została podłączona do francuskiej sieci energetycznej zarządzanej przez operatora RTE (Réseau de Transport d’Électricité).

Przesył pod nadzorem

Jak informuje Iberdrola, po fazie testowej pierwsza energia elektryczna z Saint-Brieuc została przesłana do sieci pod nadzorem morskiego centrum koordynacyjnego Iberdroli z siedzibą w Kerantour (region Côtes d’Armor).

To przełomowy moment po 12 latach ciężkiej pracy nad realizacją tego wielkoskalowego projektu, który przyczyni się zarówno do podniesienia bezpieczeństwa energetycznego regionu Bretanii, jak i do transformacji energetycznej, będącej kluczowym elementem walki ze zmianami klimatycznymi – mówi Emmanuel Rollin, CEO Iberdrola France.

W nadchodzących miesiącach produkcja energii z farmy wiatrowej będzie wzrastać po zainstalowaniu i uruchomieniu wszystkich 62 turbin. W skali roku instalacja ma wytwarzać około 1,82 TWh energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zużyciu energii (także na ogrzewanie) przez około 835 tys. mieszkańców.

REKLAMA

Zielony region Francji

Inwestor wyjaśnia, że wygenerowana w Saint-Brieuc energia jest odbierana przez morską podstację elektryczną zlokalizowaną w centrum farmy wiatrowej. Następnie jest transportowana dwoma podmorskimi kablami eksportowymi o napięciu 225 kV, zainstalowanymi przez RTE, na plażę Caroual w Erquy. Później energia jest wprowadzona do sieci za pośrednictwem podstacji Doberie w Hénansal (w Côtes-d’Armor).

Obszar Côtes-d’Armor zamieszkiwany jest przez około 600 tys. osób, a zatem morska farma wiatrowa Iberdroli po pełnym zainstalowaniu produkować będzie więcej energii, niż potrzeba do zaopatrzenia mieszkańców w energię elektryczną.

Iberdrola w Polsce

Hiszpański koncern prowadzi inwestycje w obszarze energii odnawialnej w całej Europie, a także na innych kontynentach. Rozwija projekty wiatrowe, fotowoltaiczne, wodorowe i sieciowe. Do największych rynków Iberdroli należą: Hiszpania, Wielka Brytania, Portugalia, Francja, Niemcy, Włochy, Grecja, a poza Europą USA, Brazylia, Meksyk i Australia. Firma jest obecna także w Polsce i uznaje nasz kraj za rozwojowy rynek OZE.

Firma dwa lata temu kupiła w naszym kraju działające farmy wiatrowe Zopowy (30 MW) i Korytnica I (82,5 MW), nabyła też projekt wiatrowy Korytnica II (50,5 MW). Pierwszy eksport energii z farmy zbudowanej przez Hiszpanów miał miejsce w grudniu 2022 r.

W ubiegłym roku Iberdrola podpisała umowę, która miała powiększyć portfel jej projektów OZE w naszym kraju o 98 MW. Kontrakt obejmował farmy fotowoltaiczne i wiatrowe w fazie budowy. Po ich uruchomieniu moc zainstalowana w inwestycjach Iberdroli w Polsce osiągnąć miała 261 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA