REKLAMA
 
REKLAMA

Farma wiatrowa zasili fabrykę magazynów energii w Gdańsku

Farma wiatrowa zasili fabrykę magazynów energii w Gdańsku
Fot. Polenergia

W Gdańsku ruszyła największa w Europie fabryka magazynów energii wraz z centrum badawczo-rozwojowym. Zieloną energię do zasilenia produkcji dostarczy Polenergia. Wartość umowy to kilkadziesiąt milionów złotych.

Northvolt jest producentem ogniw litowo-jonowych i systemów bateryjnych, które powstają w sposób zrównoważony dla środowiska. Firmę założono w 2016 r. w Szwecji z zamiarem stworzenia najbardziej ekologicznej baterii na świecie – o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu.

Aby umożliwić zrealizowanie tego celu, wszystkie fabryki Northvolt będą zasilane z odnawialnych źródeł energii. Dotyczy to także niedawno wybudowanej fabryki w Gdańsku.

REKLAMA

Obiekt będzie zasilany energią m.in. z farmy wiatrowej Szymankowo o mocy 38 MW. Właściciel fabryki, spółka Northvolt, właśnie podpisał umowę na dostawę czystej energii z Grupą Polenergia. Kontrakt sprzedaży opiera się na długoterminowym kontrakcie cPPA wraz z usługą PPA+, która obejmuje kompleksowe zabezpieczenie potrzeb zamawiającego energię.

Tyle zarobi Polenergia

Polenergia podała, że umowa cPPA została zawarta na okres 51 miesięcy. Łączny planowany wolumen sprzedaży energii elektrycznej dotyczy części wolumenu, jaki w tym okresie jest prognozowany do wyprodukowania przez farmę wiatrową Szymankowo. Polenergii przysługuje prawo wykorzystania innej farmy wiatrowej w celu dostarczenia energii fabryce Northvolt.

Szacowany wolumen sprzedaży w kolejnych latach obowiązywania umowy wyniesie 10,5 GWh (z możliwością zwiększenia do 15 GWh). Wyprodukowana energia będzie sprzedawana po stałej cenie. Łączna suma przychodów ze sprzedaży energii w okresie trwania umowy jest szacowana przez Polenergię pomiędzy 26,8 mln zł a 36,7 mln zł.

REKLAMA

Jednocześnie zawarto dodatkową umowę, która określa warunki bilansowania handlowego na potrzeby fabryki Northvolt. Polenergia pokryje 100 proc. zapotrzebowania na czystą energię elektryczną w ujęciu rocznym dla fabryki w Gdańsku. Początek dostaw energii elektrycznej zaplanowano na początek przyszłego miesiąca.

Podpisanie kilkuletniej umowy sprzedaży energii z odbiorcą o stabilnej pozycji finansowej jest działaniem zgodnym z przyjętą przez Grupę Polenergia długoterminową strategią komercjalizacji źródeł wytwórczych. Taki model zabezpiecza strumień przychodów realizowanych w Grupie Polenergia i uniezależnia je od mogących wystąpić wahań cen na rynku energii – czytamy w komunikacie spółki.

Fabryka Northvolt w Gdańsku

Budowa zakładu produkcyjnego Northvolt rozpoczęła się pod koniec 2021 r. na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego w Gdańsku. Zakład zlokalizowano w okolicy Portu Gdańsk i terminala głębokowodnego Baltic Hub. Łączna powierzchnia zakładu Northvolt w Gdańsku obejmuje ponad 25 tys. m2. Na terenie zakładu powstały także dwa zbiorniki retencyjne i kilkanaście ogrodów deszczowych. Spółka zatrudnia ponad 5 tys. osób. Projekt otrzymał wsparcie z Europejskiego Funduszu Innowacji.

W zakładzie w Gdańsku będą produkowane stacjonarne i mobilne magazyny energii oraz systemy bateryjne dla przemysłu i branży budowlanej. Northvolt planuje rozpocząć dostawy do klientów jeszcze w tym roku.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA