REKLAMA
 
REKLAMA

Ponad 190 mln euro na budowę wiatraków na Bałtyku

Ponad 190 mln euro na budowę wiatraków na Bałtyku
fot. Raychel Sanner/Unsplash

Komisja Europejska zatwierdziła zgłoszony przez Litwę program rozwoju sektora offshore. Dzięki temu powstanie ogromna morska farma wiatrowa na litewskich wodach Morza Bałtyckiego.

Program wsparcia morskiej energetyki wiatrowej na Litwie, zatwierdzony przez Komisję Europejską (KE), ma wartość 193 mln euro. Realizowany będzie w ramach programu przechodzenia na gospodarkę o zerowym zużyciu energii netto, zgodnie z planem przemysłowym Zielonego Ładu.

Litewski program o wartości 193 mln euro umożliwi Litwie przyspieszenie realizacji projektów związanych z zieloną energią, takich jak morskie farmy wiatrowe. Przyczyni się to do realizacji ambitnych celów energetycznych i klimatycznych Zielonego Ładu UE bez nadmiernego zakłócania konkurencji na jednolitym rynku – skomentował Didier Reynders, komisarz odpowiedzialny za politykę konkurencji.

REKLAMA

Tym razem kontrakt różnicowy

O ile pierwsza morska farma wiatrowa na Litwie ma powstać bez rządowego wsparcia (w tym roku rozstrzygnięto przetarg na strefę pod tę inwestycję), o tyle druga litewska farma wiatrowa ma zostać objęta gwarancjami sprzedaży energii. Program zgłoszony przez Litwę i zaaprobowany przez KE zakłada uruchomienie aukcji, która umożliwi budowę morskiej farmy wiatrowej w litewskiej części Bałtyku. Będą w nim mogły wziąć udział przedsiębiorstwa z Litwy oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Pomoc publiczna zatwierdzona przez Brukselę ma przyjąć formę 15-letniego kontraktu różnicowego (CfD). Zatwierdzone przez KE wsparcie dla offshore na Litwie ma być przyznane przed końcem 2025 r.

Litewskie Ministerstwo Energii pod koniec ubiegłego roku przedstawiło pakiet nowelizacji ustaw o energii odnawialnej i energii elektrycznej, który ma ułatwić przeprowadzenie drugiego w kraju przetargu na projekt offshore. Pierwotnie jego uruchomienie planowane było jeszcze na jesień br., jednak termin ten został przesunięty na styczeń 2024 r.

Pierwszy przetarg dla offshore na Litwie

Litwa w tym roku przeprowadziła swój pierwszy przetarg na prawa do zagospodarowania strefy pod budowę morskiej farmy wiatrowej. Jej zwycięzcą została litewska grupa energetyczna Ignitis, która swoją ofertę złożyła we współpracy z firmą Ocean Winds (spółka joint venture między portugalskim EDPR i francuskim Engie).

REKLAMA

Moc instalacji wiatrowej, którą Ignitis i Ocean Winds zbudują na Bałtyku, ma wynieść 700 MW. Nie będzie to inwestycja objęta rządowym systemem wsparcia. Przeciwnie – to zwycięskie konsorcjum zadeklarowało zapłatę w wysokości 20 mln euro za możliwość budowy morskiej farmy wiatrowej.

Taki model aukcji, zwany licytacją negatywną, może jednak według branżowej organizacji WindEurope znacznie zwiększyć koszty budowy farmy wiatrowej. Te zaś deweloperzy będą musieli przenieść na konsumentów energii elektrycznej i/lub łańcuch dostaw. Więcej na ten temat w: Europa musi zainwestować 9 mld euro w infrastrukturę dla offshore.

Wsparcie kluczowych sektorów

Nowe, tymczasowe ramy wsparcia sektorów o kluczowym znaczeniu dla przejścia na gospodarkę zeroemisyjną zostały przyjęte przez Komisję Europejską 9 marca 2023 r. Mają one przyspieszyć inwestycje i pomóc w finansowaniu czystych technologii w Europie.

W zakresie tymczasowych ram pomocy – uznawanych za ramy przejściowe, przyjęte na czas kryzysu – państwa członkowskie mogą udzielać pomocy w różnych formach. Może to być na przykład wsparcie płynności finansowej przedsiębiorstw energetycznych w formie gwarancji państwowych i dotowanych pożyczek. Kolejna przykładowa forma pomocy to zrekompensowanie przedsiębiorstwom energochłonnym wysokich cen energii. Pomoc taka może być udzielana w dowolnej formie, a jej celem jest m.in. zapewnienia ciągłości działalności gospodarczej.

Wśród form pomocy znajdują się też środki przyspieszające rozwój energii odnawialnej. Państwa członkowskie mogą ustanowić systemy wsparcia w OZE z uproszczonymi procedurami przetargowymi przy uwzględnieniu zabezpieczeń zapewniających konkurencyjność. Takie preferencje – służące przyspieszeniu zielonej transformacji i zmniejszeniu zależności od paliw kopalnych Unii Europejskiej – mają obowiązywać do końca 2025 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA