Dynamiczny rozwój morskich farm wiatrowych

W ubiegłym roku potencjał morskich elektrowni wiatrowych w Europie wzrósł o ponad 50 proc. W tym roku ma być jeszcze lepiej. {więcej}

Jak informuje European Wind Energy Association (EWEA), w 2009 roku na Starym Kontynencie zainstalowano 8 morskich farm wiatrowych, które skupiają 199 turbin. Ich łączna moc wynosi 577 MW. W porównaniu do 373 MW turbin zbudowanych w roku 2008 oznacza to wzrost o 54 proc.

– Biorąc pod uwagę trudności z uzyskaniem finansowania dla dużych projektów, to jest niesamowity wynik – komentuje Christian Kjaer, dyrektor wykonawczy EWEA.

REKLAMA

Według organizacji, w tym roku na europejskich wodach terytorialnych powstanie 10 farm wiatrowych o łącznej mocy 1 GW. Jeśli prognoza ta się spełni, będzie to oznaczać wzrost na poziomie 75 proc. w porównaniu do 2009 r.

REKLAMA

W 2009 r. obroty firm obsługujących morskie farmy wiatrowe wyniosły ok. 1,5 mld euro. Zdaniem EWEA, w tym roku suma ta powinna się podwoić.

Obecnie w Europie budowanych jest 17 morskich farm wiatrowych, których moc wyniesie w sumie ponad 3,5 GW. Prawie połowa z nich powstaje na wodach należących do Wielkiej Brytanii. W dodatku, pozwolenia na budowę uzyskali deweloperzy kolejnych 52 farm wiatrowych. Ponad połowa z nich postanie na wodach terytorialnych Niemiec.

Jak szacuje EWEA, na różnych etapach rozwoju jest obecnie ponad 100 GW morskich farm wiatrowych – jeśli zostaną uruchomione – będą w stanie zaspokoić ok. 10 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną na Starym Kontynencie.


gramwzielone.pl