Dofinansowanie dla ogromnej farmy wiatrowej na morzu

Europejski Bank Inwestycyjny udzieli kredytów w wysokości 250 mln funtów firmie DONG Energy, która buduje {więcej}u wybrzeży Wielkiej Brytanii największą na świecie morską farmę wiatrową – London Array.

Morski park wiatrowy London Array będzie zlokalizowany w odległości 12 mil od linii brzegowej brytyjskiego hrabstwa Kent, w pobliżu ujścia do morza rzeki Tamiza.

Projekt zostanie zrealizowany w dwóch fazach. Rozpoczęcie pierwszej część inwestycji, w ramach której uruchomione będzie175 turbin SWT-3.6 o łącznej mocy 630 MW, zapowiadane jest na początek przyszłego roku. Energia wyprodukowana w London Array ma zaopatrywać już letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie, które odbędą się w 2012 roku.

REKLAMA

W drugiej fazie realizacji projektu, do 175 funkcjonujących turbin dołączyć ma kolejnych 271 elektrowni, co zwiększy moc parku wiatrowego o 1 GW – potencjał wystarczający do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd 750 tys. gospodarstw domowych.

Docelowo farma wiatrowa London Array ma składać się z 341 turbin, które zostaną rozmieszczone na powierzchni 230 km2. Elektrownie wiatrowe dostarczy Siemens Wind Power, a instalacją zajmą się firmy Per Aarsleff i Bilfinger Berger Ingenieurbau.

Jak przekonują twórcy projektu, energia wyprodukowana w London Array wystarczy do zaopatrzenia w energię hrabstw Kent i East Sussex lub ¼ centrum Londynu – tzw. Greater London.

Pomysłodawcami projektu były: Shell WindEnergy, E.ON UK Renewables i Dong Energy. Dwa lata temu z przedsięwzięcia wycofała się firma Shell, a jej udziałami podzieliły się dwa pozostałe koncerny. Kilka miesięcy później do projektu dołączył Masdar z Abu Dhabi. Obecnie połowa udziałów w London Array należy do DONG Energy, właścicielem 30 proc. akcji jest E.ON UK, a pozostałą część posiada Masdar.

REKLAMA

W marcu ubiegłego roku udziałowcy London Array uzgodnili, że wyłożą na rozpoczęcie inwestycji 2,2 mld euro. Tak gigantyczne przedsięwzięcie wymaga jednak o wiele większych środków i jego ukończenie nie będzie możliwe bez kredytów i gwarancji bankowych.

Na udzielenie wsparcia głównemu udziałowcowi London Array, firmie Dong Energy, zgodził się właśnie Europejski Bank Inwestycyjny. EIB pożyczy twórcom projektu 250 mln funtów, a kredyt poświadczy Duńska Agencja Kredytów Eksportowych (Eksport Kredit Fonden).

– Celem Dong Energy jest osiągnięcie łącznej mocy elektrowni wiatrowych na poziomie 3 GW do 2020 roku, a London Array jest kamieniem węgielnym w transformacji w kierunku zielonej przyszłości – komentował podpisanie umowy kredytowej Carsten Krogsgaard Thomsen, CFO duńskiej firmy.

Simon Brooks z EIB powiedział natomiast  – Cieszymy się, że możemy wesprzeć Dong Energy w budowie London Array – największej morskiej farmy wiatrowej na świecie. Ten projekt będzie miał znaczący wpływ na spełnienie przez Wielką Brytanię celów w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Jak mówił jakiś czas temu ówczesny premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, London Array to flagowe przedsięwzięcie brytyjskiej gospodarki i ma mieć kluczowe znaczenie dla – zapowiadanego przez brytyjskie władze – ograniczenia emisji CO2 na Wyspach o 80 proc. do 2050 roku.

Jeśli wszystkie z projektów zakładających budowę morskich farm wiatrowych na brytyjskich wodach terytorialnych zostaną zrealizowane, energia w nich produkowana pozwoli na zaspokojenie 25 proc. zapotrzebowania na prąd w Wielkiej Brytanii.


Red. Gramwzielone.pl