Ile mamy małych elektrowni wiatrowych?

Ile mamy małych elektrowni wiatrowych?
2EN press

Ile małych elektrowni wiatrowych działa w naszym kraju i jak się to ma do planów polskiego rządu w zakresie {więcej}rozwoju OZE?

Jak wynika z danych Instytutu Energetyki Odnawialnej, w naszym kraju było zainstalowanych w ubiegłym roku już ponad 3 tysiące małych elektrowni wiatrowych, których łączna moc wynosi 8,2 MW, z czego w 2011 roku przybyło 1,2 MW małych turbin wiatrowych.

Zgodnie z rządowym Krajowym planem działań na rzecz OZE, do 2020 roku w naszym kraju powinno działać około 100 tysięcy małych elektrowni wiatrowych o łącznej mocy około 550 MW.

REKLAMA
REKLAMA

Zdaniem Piotra Dziamskiego z IEO, w tym roku łączna moc zainstalowanych w Polsce małych elektrowni wiatrowych powinna przekroczyć poziom 10 MW. Ekspert Instytutu podkreślił jednak podczas zakończonego w ubiegłym tygodniu II Forum Małych Elektrowni Wiatrowych, że bez uproszczenia procedur i bardziej przejrzystego systemu wsparcia dynamiczny rozwój tej branży OZE nie będzie możliwy.

Zdaniem IEO, potencjał dla rozwoju małych elektrowni wiatrowych znajduje sie m.in. w rozwiązaniach dla rolnictwa, które generuje coraz większe zapotrzebowanie na energię, a także w tworzeniu rozwiązań hybrydowych łączących wykorzystanie energii wiatrowej m.in. z energią słoneczną.

gramwzielone.pl