Szczecin: produkcja dla offshore coraz bliżej

Szczecin: produkcja dla offshore coraz bliżej
foto: Gamesa

Klarują się plany budowy zakładu do produkcji elementów morskich elektrowni wiatrowych w szczecińskiej stoczni Gryfia. {więcej}

W tym tygodniu podpisano w Warszawie umowę pomiędzy niemiecką firmą Bilfinger Berger, gdyńską stocznią Crist oraz należącym do Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Funduszem Inwestycyjnym MARS, której celem jest budowa fabryki, która co roku ma produkować do 80 tys. ton konstrukcji stalowych dla szybko rozwijającej się branży morskiej energetyki wiatrowej. 

Jak informuje PAP, wartość inwestycji to 50 mln euro, a dzięki niej pracę przy produkcji i w dziale B&R znajdzie 400 osób. 

REKLAMA
REKLAMA

– Umowa stwarza perspektywę powrotu po kilku latach szeroko rozumianego przemysłu stoczniowego do Szczecina, w postaci produkcji na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. Wartością projektu jest jego międzynarodowy charakter, obiecująca i nowoczesna branża i wykorzystanie potencjału materialnego i społecznego szczecińskiego sektora stoczniowego – PAP cytuje Wojciecha Dąbrowskiego z ARP. 

Elementy konstrukcji morskich elektrowni wiatrowych już produkuje jeden z członków joint-venture – gdyńska stocznia Crist. Zdaniem pomysłodawców projektu, w ciągu najbliższych 10 lat rynek będzie potrzebował około 5,5 tys. fundamentów do morskich elektrowni wiatrowych, a zbyt na tego rodzaju produkcję będą generować przede wszystkim firmy niemieckie i brytyjskie. 

gr