3/4 Polaków akceptuje farmy wiatrowe w swoim sąsiedztwie

3/4 Polaków akceptuje farmy wiatrowe w swoim sąsiedztwie
Lollie Pop, flickr cc-by-2.0

Wyniki ostatnich badań dot. akceptacji elektrowni wiatrowych przez osoby mieszkające w ich pobliżu pokazują {więcej}duże poparcie dla tego rodzaju inwestycji. 

Z badania przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC wynika, że aż 78% osób nie dostrzega negatywnego wpływu funkcjonujących w pobliżu ich domostw elektrowni wiatrowych, natomiast 8% badanych potwierdziło, że farmy wiatrowe mają negatywny wpływ na ich zdrowie. 

REKLAMA

Wyniki sondażu pokazują też, że najczęstszymi obawami przed uruchomieniem farm wiatrowych są: hałas (70% odpowiedzi), negatywny wpływ na zdrowie (49%) i pogorszenie komfortu życia (32%). – Ludzie mieszkający w pobliżu farm wiatrowych mogą czuć się źle, jednak wynika to najczęściej z efektu NIMBY (skrót od angielskich słów „nie na moim podwórku” – PAP). Objawy takie jak rozdrażnienie, spadek koncentracji uwagi czy problemy ze snem mogą występować, jednak przeważnie są bardziej efektem braku akceptacji i negatywnego nastawienia do farmy, niż uciążliwości samego hałasu – Polska Agencja Prasowa cytuje Bożenę Mroczek z Zakładu Zdrowia Publicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. 

REKLAMA

Sondaż zrealizowano na zlecenie firmy Eolfi Polska – spółki specjalizującej się w rozwoju projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii, należącej do koncernu Veolia Environnement. Badania zrealizowano w grupie 310 osób w wieku od 18 do 70 lat, zamieszkałych w pobliżu 20 farm wiatrowych działających na terenie Polski. 
gr