Gdynia: powstanie pierwsza farma wiatrowa w Polsce na terenie miasta?

Gdynia: powstanie pierwsza farma wiatrowa w Polsce na terenie miasta?
W Gdynii może powstać pierwsza farma wiatrowa w Polsce. Foto: Nordex press

{więcej}Gdyńscy radni postanowili udostępnić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny pod budowę farmy wiatrowej, znajdujące się niedaleko centrum miasta.

Zgodnie z uchwalonym przez radę miasta Gdynia miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, farmę wiatrową będzie można zbudować w pobliżu ulic Żarnowieckiej, Puckiej i Złotej, w pobliżu mającej powstać w tym miejscu Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej. 

REKLAMA

Przeciwko planom władz miasta w zakresie udostępnienia miejsca pod wiatraki protestują mieszkańcy gdyńskiej dzielnicy Pogórze, których zdaniem postawienie wiatraków w pobliżu ich domów wpłynie negatywnie na komfort ich życia i ceny nieruchomości. Zgodnie z nowym MPZP, wiatraki mogłyby stanąć bowiem nawet 400 metrów od terenów mieszkalnych. 

REKLAMA

Jak na razie nie ma jednak inwestora, który byłby zainteresowany budową farmy wiatrowej w Gdynii i nie zostały przeprowadzone jeszcze w tym miejscu szczegółowe badania wietrzności. Budowę elektrowni wiatrowych o określonej wysokości wież może ponadto uniemożliwić strefa ochronna w zakresie maks. wysokości obiektów ze względu na ruch lotniczy generowany przez pobliskie lotnisko. 
gramwzielone.pl