Makani Power: latająca elektrownia wiatrowa za pieniądze od Google’a

Makani Power: latająca elektrownia wiatrowa za pieniądze od Google'a
Makani Power, latająca elektrownia wiatrowa. Foto: Makani Power press

{więcej}Internetowy potantat sfinansował budowę latającej elektrowni wiatrowej. 

Przedsięwzięcie o nazwie Makani Power to pomysł grupy amerykańskich naukowców związanych m.in. z NASA czy Massachusetts Institute of Technology, którzy do swojej idei przekonali szefów Google’a. Internetowy potentat postanowił wyłożyć środki na urzeczywistnienie futurystycznego pomysłu. 

REKLAMA

Do budowy latającej elektrowni wiatrowej zużyto 3x mniej materiałów niż w przypadku naziemnej elektrowni wiatrowej o tej samej mocy. Co więcej, dzięki operowaniu na dużych wysokościach, Makani Power pracuje w warunkach wietrzności nieosiągalnych na wysokości nawet 100 metrów, na której z reguły pracują tradycyjne turbiny wiatrowe. Prędkość wiatru na wysokości ok. 500 m. to już około 20-30 km/h i, co istotne, praktycznie się nie zmienia. 

REKLAMA

Prototyp latającej elektrowni wiatrowej roboczo nazwany Wing-7 odbywa pierwsze testowe loty, a za kilka lat rozwiązanie ma być gotowe do komercyjnego zastosowania. Energia elektryczna generowana przez elektryczne skrzydło ma być przesyłana na ziemię za pomocą kabla, który jednocześnie trzyma je na uwięzi. 

Moc Wing-7 to 30 kW, jednak naukowcy z projektu Makani Power pracują już nad kolejną wersją latającego skrzydła o mocy 600 kW. Energia generowana przez latającą elektrownię wiatrową tej mocy ma wystarczyć do zaspokojenia potrzeb dużego osiedla domów jednorodzinnych. Co więcej, Amerykanie chcą zbudować latające skrzydło o długości 70 m i mocy nawet 5 MW, które będzie poruszać się na wysokości 1000 metrów i produkować prąd dla kilku tysięcy gospodarstw domowych. 
gramwzielone.pl