W woj. mazowieckim powstanie farma wiatrowa o mocy 42 MW

W woj. mazowieckim powstanie farma wiatrowa o mocy 42 MW
W gminie Sienno powstanie farma wiatrowa o mocy 42 MW. Foto: Dong Energy press

{więcej}W ubiegłym tygodniu odbyły się konsultacje społeczne dot. budowy farmy wiatrowej na terenie Gminy Sienno. Przedstawiciele należącej do Contino Wind Group spółki Contino Epsilon Sp. z o.o., która planuje wybudować farmę wiatrową na tym terenie, podczas trzech spotkań w sołectwach Nowa Wieś, Janów, Kadłubek zaprezentowali mieszkańcom koncepcję tego projektu. W spotkaniach uczestniczył również Tomasz Węgrzyn, sołtys wsi Łęki Dukielskie (gmina Dukla, powiat krośnieński, woj. podkarpackie), gdzie od trzech lat działa farma wiatrowa.
 
W trakcie spotkań przedstawiciele firmy Contino przedstawili zebranym szczegóły projektu i wskazali planowane lokalizacje turbin. Aktualnie projekt zakłada budowę 14 wiatraków o mocy 3 MW każdy. W pierwotnym kształcie na terenie Gminy Sienno miało stanąć 30 maszyn. Inwestor ograniczył ich liczbę mając na względzie sugestie mieszkańców, aby wiatraki odsunąć dalej od zabudowań.
 
„Zależy nam, aby planowana przez nas inwestycja została zaakceptowana przez lokalną społeczność. Wśród mieszkańców pojawiały się głosy, aby turbiny zlokalizować dalej niż dopuszczalne przez prawo 450 m, które zakładaliśmy początkowo. Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i odsunąć dalej trzy turbiny. Aktualna koncepcja zakłada, że najbliższe urządzenie będzie zlokalizowane 700 m od zabudowań, a kolejne w odległości blisko 1 km” – powiedział Robert Trzaskowski, przedstawiciel firmy Contino.
 
Podczas spotkań mieszkańcy wyrazili chęć wyjazdu na farmę wiatrową, co pomogłoby im przekonać się jak w rzeczywistości wygląda taka inwestycja. Inwestor przychylnie odniósł się do tego pomysłu. Pod koniec maja farmę wiatrową w Margoninie, w województwie wielkopolskim, odwiedziła delegacja Urzędu Gminy w Siennie. Pomysłodawcą i organizatorem wyjazdu był Wójt oraz Rada Gminy Sienno. Głównym punktem programu było spotkanie z przedstawicielami władz samorządowych obszaru, na którym znajduje się farma wiatrowa. Wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy   mogli na własne oczy zobaczyć jak wygląda działająca od kilku lat farma wiatrowa.  Przekonali się, jakie korzyści przynosi mieszkańcom oraz jak w pozytywny sposób wpływa na budżet gminy.
 
„Byłem na farmie wiatrowej w Margoninie koło Poznania, gdzie działa 60 wiatraków. Wrażenie jest niesamowite. Tamta gmina dostaje do budżetu aż 5 milionów złotych rocznie, po trzech latach widać te pieniądze. Są nowe drogi, jest piękna hala ze sztucznym lodowiskiem, na jeziorze wyciąg dla narciarzy wodnych” – powiedział Antoni Ćwikliński, Przewodniczący Rady Gminy w Siennie.
 
Gdyby farma wiatrowa na terenie Gminy Sienno powstała budżet Gminy mógłby być zasilany kwotą nawet 2,5 miliona złotych rocznie. W czerwcu odbędzie się sesja Rady Gminy podczas której poruszony zostanie temat tej inwestycji. „Chciałbym mieć taką nowoczesną inwestycję i dobrego inwestora w gminie, ale z drugiej strony nie mogę tego robić wbrew ludziom” – dodał Antoni Ćwikliński.

materiał PR

REKLAMA
REKLAMA