Kolejny inwestor powalczy o decyzję środowiskową dla offshore na Bałtyku

Kolejny inwestor powalczy o decyzję środowiskową dla offshore na Bałtyku
Fot. Siemens

Kolejny inwestor szykuje projekt morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego. Po Polenergii i norweskim Equinor, które dla realizowanych wspólnie projektów już uzyskały decyzję środowiskową, teraz taką decyzję chce zdobyć spółka Baltic Trade and Invest.

Ambiens poinformował, że rozpoczął przygotowanie raportu o oddziaływaniu na środowisko dla morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II o mocy 350MW zlokalizowanej w odległości ok. 30 mil morskich od wybrzeża na wysokości Ustki, na północnym stoku Ławicy Słupskiej. 

Inwestorem jest firma Baltic Trade and Invest Sp. z o.o., która miała już przeprowadzić dla tego projektu badania środowiskowe, a która dzięki raportowi oddziaływania na środowisko będzie mogła wystąpić o wydanie decyzji środowiskowej.

REKLAMA

Dla Ambiens, firmy, która dotąd pracowała przy projektach lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 1,6 GW, będzie to pierwsze zlecenie dotyczące wykonania raportu środowiskowego dla projektu farmy wiatrowej na morzu.

Uzyskanie decyzji środowiskowej zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy o OZE jest warunkiem dopuszczenia projektu morskiej farmy wiatrowej do aukcji. Wcześniej Ministerstwo Energii chciało wprowadzić wymóg posiadania pozwolenia budowlanego, co znacząco podniosłoby koszty przygotowania projektu pod aukcje – w sytuacji braku pewności, czy takie aukcje zostaną przeprowadzone, jednak ME wycofało się z tego pomysłu.

REKLAMA

Jakkolwiek resort energii na razie nie przewiduje organizacji aukcji, w których będą mogły partycypować projekty morskich wiatraków, jednak urzędnicy ME sygnalizowali w ostatnich miesiącach wdrożenie osobnego mechanizmu wsparcia dla offshore. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy taki mechanizm może zostać wdrożony, ani jakie będą jego założenia.

Ze względu na skalę projektów, których moc liczona jest w setkach MW – jak dwa projekty Polenergii i Equinor na łączną moc 1,2 GW, które jako pierwsze inwestycje offshore w polskiej części Bałtyku uzyskały decyzje środowiskowe – konieczne może okazać się ich notyfikowanie w Brukseli.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.