"DGP": banki nie dają kredytów na farmy wiatrowe

"DGP": banki nie dają kredytów na farmy wiatrowe
noldor, flickr cc-by-2.0

{więcej}Brak nowych regulacji dla rynku energii odnawialnej i utrzymującą się niepewność co do ich kształtu boleśnie odczuwają deweloperzy farm wiatrowych. 

„Dziennik Gazeta Prawna” opisując aktualny stan branży deweloperów farm wiatrowych podaje przykład należącej do funduszu Taiga Mistral spółki Eko Energy, która mimo planów realizacji nowych projektów, w obliczu niepewności co do nowych regulacji wstrzymała się z ich dewelopmentem. 

REKLAMA

– Pozyskanie finansowania zewnętrznego dla nowych inwestycji, a w szczególności farm wiatrowych, jest dziś praktycznie niemożliwe. Przedłużające się prace nad ustawą sprawiają, że wstrzymywane jest finansowanie projektów, które mogłyby być realizowane. Wiele z nich utknęło. Ten rok dla energetyki zielonej, a w szczególności wiatrowej, jest stracony – „DGP” cytuje prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Krzysztofa Prasałka. 

REKLAMA

Szef PSEW ocenia, że wpływ „legislacyjnego tornado” na rozwój nowych projektów farm wiatrowych będzie można ocenić w pierwszym półroczu 2013 r., dodając, że w tym roku dobrym wynikiem byłoby ukończenie około 400 MW nowych elektrowni wiatrowych. 
gr